Rusya’nın yaptırımları portakalı dalında bıraktı

170

Antalya’nın Finike İlçesi’nde yetişen ve dünya çapında üne sahip ‘Finike Portakalı’ bu yıl da üreticiyi üzdü. 10 bin ton dolayında Finike Portakalı, dalda kaldı. Coğrafi işaretli portakalın bu durumu hem üretici hem de satıcıyı isyan ettirdi. Geçen yıl kasım ayında düşürülen Rus uçağından sonra Rusya ile gerilen ilişkiler sonucunda portakal ihracatının da olmaması, üreticiyi mağdur etti.

Doğan Haber Ajansı'nın haberine göre, Finike Ziraat Odası Başkanı Halil Sarıçoban, gelinen süreçte yaşanan sıkıntıları anlatırken en büyük etkenin Rusya ile ihracatın durması olduğunu söyledi. Çiftçinin borcunun en az 3 yıl faizsiz şekilde ertelenmesi gerektiğini kaydeden Sarıçoban, “Düşürülen Rus uçağından sonra ihracatın durmasıyla Adana ve Mersin bölgesindeki narenciye ürünleri iç piyasaya sürüldü. Bu durum Finike Portakalı’nı etkiledi ve bizim portakalımız dalında kaldı” dedi.

Borçlar 3 yıl ertelensin

Yıllık 1 kilogram portakal üretmenin çiftçiye maliyetinin 55 kuruş olduğunu söyleyen Sarıçoban, “Çiftçi 55 kuruşa ürettiği portakalı 25 kuruşa satamıyor. Portakal suyuna toplasa 5 kuruş. Bu da toplama parası bile değil. Ağacın üstündeki meyve gelecek yılki rekolteyi yarı yarıya etkileyecek. Çiftçinin borç ödeyecek durumu yok. Yetkililer sadece Ziraat Bankası değil tüm banka borçlarını faizsiz 3 yıl ertelemelidir” diye konuştu.

Üretici 45 gündür zararda

Gelinen noktadaki en büyük sebeplerden birinin üretim planlamasının bulunmaması olduğunu söyleyen Subaşı Çiftliği Üretim ve Paketleme Tesisi sahibi Murat Subaşı, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın üretim planlaması yapması gerektiğini söyledi.