Düşen turist sayısı cenaze sektörünü de etkiledi

308

Antalya'da yabancılara cenaze hizmetleri veren özel firmalar, en önemli gelir kaynaklarından olan turizm sektöründeki kriz sebebiyle zor günler yaşıyor.

Hürriyet Gazetesi'nin haberine göre boğulma, kalp krizi,düşme ve trafik kazaları sebebiyle hayatını kaybeden yabancı uyruklu turistlerin cenazelerinin hazırlanması işlemlerini gerçekleştiren şirketler, sektördeki daralma sebebiyle küçülmeye gidiyor. Cenaze Hizmetleri Derneği(CENHİZDER) Başkanı Mehmet Çetin, turizmde yaşanan krizin cenaze hizmetlerini de etkilediğini belirterek, işlerinde yüzde 50 azalma olduğunu kaydetti.

24 Kasım 2015'te Rus uçağının düşürülmesiyle başlayan, Ankara ve İstanbul'daki terör saldırıları zirve yapan olumsuz hava, Antalya turizmini de olumsuz etkiledi. Turizmle bağlantılı bir çok sektörün ağır yara aldığı bu durumdan Antalya'da hizmet veren özel cenaze firmaları da darbe aldı. Rusya ve Almanya ağırlıklı çalışan cenaze firmalarında işlerin yarı yarıya düştüğü ve bazılarının küçülmeye gittiği belirtildi.

Turizmin yoğun olduğu illerden de üyelerinin olduğunu aktaran Çetin, "Turizmi yakından ilgilendiren 55 sektör deniliyor ama biz de dahiliz. Yani 56 sektör var. 56 sektörde turizmle bağlantılı iş yapıyor. Turizmden kaynaklı işlerimizde yüzde 50 düşüş var. Rus uçağının düşürülmesinin ardından, Rus turist sayısında ciddi düşüş yaşanmaya başladı" dedi.