Rusya, tüm Türk tarım ürünlerini yasaklamayı hedefliyor

1273

Rusya Tarım Kontrol Servisi (Rosselhoznadzor) Başkanı Sergey Dankvert, tüm Türk tarım ürünlerinin Rusya'ya girişini yasaklayacaklarını açıkladı.

Ria Novosti'ye konuşan Rosselhoznadzor Başkanı Dankvert, daha önce Türkiye'den getirilen kabak, limon ve greyfurta yaptırımlar uygulanmadığını hatırlattı. Dankvert, "Geriye kabak, limon ve greyfurt kalmıştı. Artık bunlara da faydasız gözüyle bakıyoruz. Pazartesinden (16 Mayıs) itibaren tüm Türk tarım ürünlerini kapatacağız." dedi.

'Kararlar siyasi değil'

Türk ürünlerinin kalitesinde sorunlar meydana geldiğini savunan Dankvert, "Biz politikayla uğraşmıyoruz. Bizim tespitlerimiz var. Sabırla ve yavaş yavaş ürünleri tek tek yasakladık. Eğer Türkiye'nin takım kontrol servisi yeteri kadar çalışmıyorsa bu politika değildir kurumun çalışmasıyla ilgilidir." diye konuştu.

Uzun zamandan beri kabaklarla ilgili sorunlar olduğunu belirten Dankvert, en son 50 ton kabağı durdurduklarını açıkladı. Dankvert, "Bunları almamızın bir anlamı yok. Ticaretimize engel oluyor. Limona gelecek olursak, Türkiye 60 bin ton limon satıyor. Ancak bizim pazarımızda yeteri kadar limon var." şeklinde konuştu.

Kıvırcık ve marula geçici yasak gelmişti

Türk kıvırcığı ve marulda Kaliforniya Çiçek Tripsi (Frankliniella occidentalis) türü böcek tespit edildiği gerekçesiyle bu ürünlerin 16 Mayıs'tan itibaren Rusya'ya girişi geçici olarak yasaklanmıştı. Daha önce aynı şikayetlerle patlıcan, biber ve nar da geçici olarak yasaklanmıştı.

Rosselhoznadzor, ürünlerin aynı şekilde gelmeye devam etmesi halinde karantinaya alınan ürünlerin tamamen yasaklanabileceğini duyurmuştu.

Türkiye'nin Rus Su-24 savaş uçağını Suriye'de düşürmesinin ardından Rusya, 1 Ocak 2016 tarihinden itibaren 17 Türk tarım ürününe yasak getirmişti.