Rusya’dan yeni Türk işçi çalıştırma izni

2343

Rusya hükümeti aldığı yeni kararla birkaç şirkete daha yeni Türk işçi çalıştırma izni verdi. Rusya, Türkiye ile yaşanan uçak kriziyle ilgili uyguladığı yaptırımlar çerçevesinde Türk işçi çalıştırılmasına sınırlama getirmiş ve sadece 53 şirkete Türk işçi çalıştırma izni vermişti. Ayrıca daha önce izin verilen şirketlerden bazılarının Türk işçi sayısındaki sınırlamalar da kaldırıldı.

2016 yılı başında uygulanmaya başlanan Türk işçi sınırlamasından dolayı Rusya’daki birçok büyük projede aksamalar meydana geldi. Türk işçi çalıştırmasına izin verilen şirketlerin de 2015 yılındaki işçi sayısından daha fazla işçi çalıştıramaması sadece Türk tarafında değil, aynı zamanda Rusya’da da yeni sorunları beraberinde getirdi. Yapımı devam eden ya da proje aşamasında olan birçok iş gerçekleştirilemedi.

Rusya hükümeti, Türk işçi sorunundan dolayı sekteye uğrayan projeleri belirledi ve buradaki şirketlere uyguladığı Türk işçi sayısı sınırını kaldırdı. Karara göre Türk işçi sayısını artırabilecek şirketlerin bazıları şunlar; Gama, Renaissance Construction, Renaissance Heavy Industries, Yamata Endüstriyel Projeler İnşaat Taahhüt Ve Ticaret Anonim Şirketi ve Yamata Yatırım İnşaat Turizm Ve Ticaret Anonim Şirketi.

Listeye yeni şirketler de eklendi

Rusya hükümetinin aldığı yeni kararda ayrıca bazı Türk bankalarına yeni Türk işçi çalıştırma izni çıktı. Karara göre Credit Europa Bank, Garanti Bankası, ProCommerce Bank, Ziraat Bankası, Yapı Kredi Bankası ve İşbank yeni Türk işçi çalıştırabilecek, fakat çalışacak Türk işçi sayısı 2015 yılı sonundaki Türk işçi sayısından fazla olamayacak.

Mart 2016'da Rusya Başbakanı Dmitriy Medvedev, Hazinedaroğlu İnşaat Grubu'nu da Türk işçi çalıştırabilecek şirketler listesine dahil etmişti. Listeye Türk bankalarının da eklenmesiyle birlikte Rusya, toplamda 60 şirkete Türk işçi çalıştırma izni sunmuş oldu.