Türk şirketlerle anlaşamayan Gazprom doğalgaz sevkiyatını düşürdü

149

Rus Gazprom şirketi 2016 yılının ilk çeyreğinde Türkiye’ye gaz sevkiyatını geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 18 düşürdü. Gaz sevkiyatının azalmasında Gazprom ve Türkiye’deki aracı şirketler arasındaki anlaşmazlıkların etkili olduğu belirtiliyor.

Gazprom bu yılın ilk çeyreğinde Türkiye’ye yaptığı gaz sevkiyatını yüzde 18 düşürerek 6,419 milyar metreküpe geriledi. Gazprom verilerine göre şirket Türkiye’ye 2015 yılında toplamda 27,015 milyar metreküp gaz sevkiyatı gerçekleştirdi.

Mart ayı başında Türk ithalatçı firma Enerco Enerji, Gazprom’un azalan gaz sevkiyatıyla birlikte fiyat artırmaya gittiğini açıklamış ve daha sonra diğer Türk doğalgaz ithalatçıları da aynı konudaki şikayetlerini dile getirmişlerdi. Gazprom’un yayınladığı raporda Gazprom ve Türk ithalatçıların geçen süre içerisinde sorunu çözüme kavuşturduğu bildirildi.

BOTAŞ ile davalık oldu

Rusya'nın doğalgaz şirketi Gazprom, aralarında BOTAŞ'ın da olduğu 5 şirketin mahkeme yoluyla kendisinden indirim talep ettiğini açıkladı. Gazprom'un raporuna göre Shell Energy Europe, Danimarka'dan DONG Naturgas A/S, Polonya'dan PGNiG, Türkiye'den BOTAŞ Petroleum Pipeline Corporation ve Hollanda'dan GasTerra mahkeme yoluyla Gazprom’dan indirim talep ediyor.

Doğalgaz üretimi yüzde 3 azaldı

Gazprom'un yayınladığı rapora göre, şirket yılın ilk çeyreğinde geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 3 daha az doğalgaz çıkardı. Geçen yılın ilk çeyreğinde 116,310 milyar metreküp doğalgaz üreten şirket bu yıl 112,856 milyar metreküp doğalgaz üretebildi.