AB’nin kalıntı limitini düşürmesi ve Rusya krizi kuru üzümü vurdu

201

Avrupa Birliği’nin kalıntı limitlerini düşürmesi ve Rusya ile yaşanan kriz, çekirdeksiz kuru üzüm fiyatının son yılların en düşük seviyelerine gerilemesine yol açtı.

Rekoltede yüzde 40 civarında kayıp yaşanması nedeniyle sezon başında 6 lira olan kuru üzüm fiyatı 3 liraya kadar geriledi. Üretici devletin fiyat düşüşüne müdahale etmesini istiyor. Avrupa Birliği (AB) geçtiğimiz şubat ayında üzüm üretiminde kullanılan chlorpyrifos-ethyl aktif maddesinin maksimum kalıntı limitini 0.5 ppm’den 0.01 ppm’e düşürmüştü. Söz konusu kimyasal maddenin yasaklanması anlamına da gelen yeni limit değerleri 10 Ağustos 2016 tarihinde yürürlüğe girecek. Türkiye, dünyada üretim ve ihracatında lider olduğu çekirdeksiz kuru üzümde yıllık 280 bin ton üretim gerçekleştiriyor. Bunun 240 bin tonunu ihraç ederek yaklaşık 500 milyon dolar gelir elde ediyor. Kuru üzüm ihracatının yüzde 85’i ise Avrupa Birliği ülkelerine yapılıyor.

Tariş Üzüm Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Ali Rıza Türker, bu yıl Avrupa Birliği’nin üzümde kullanılan chlorpyrifos-ethyl aktif maddesi limitlerinde yaptığı değişikliğin bahane edilerek üreticinin elindeki üzümün yok pahasına satın alındığını belirterek, “Sezon başında 6 TL olan üzüm fiyatları 3 TL düzeyine düştü.” dedi. Dünya piyasasında üzümün kalmadığını, bu dönemde Amerikan üzümünün 2 bin 300 dolar, İran üzümünün 2 bin 100 dolar, Güney Afrika üzümünün 2 bin dolar fiyatlarla satıldığına dikkat çeken Türker, dünyanın en kaliteli ve aranan Türk sultani üzümünün satış fiyatlarının ise 1.450-1.500 dolar seviyelerine gerilediğini kaydetti. Türker, dünya piyasasında Türk üzümünün değerinin çok altında satıldığını, bu şartlarda kuru üzüme devlet müdahalesinin şart olduğunu dile getirdi.

'Rusya'nın yasaklaması da fiyatları olumsuz etkiledi'

Rusya’nın Türkiye’den ithalatını durdurduğu tarım ürünleri arasında sofralık üzümün de bulunduğunu hatırlatan Türker, bu ülkeye gerçekleştirilen ortalama 120 bin ton sofralık üzüm ihracatındaki belirsizlik de fiyatları olumsuz yönde etkilediğini aktardı. Bazı fırsatçıların bu olumsuz gelişmeleri kullanarak önceden yüksek fiyatla yapmış oldukları bağlantıları üreticilerden yok pahasına aldıkları ürünlerle karşıladıklarını, bu şekilde üreticinin alın terinden haksız kazanç elde ettiklerini söyledi. Üreticilerin fiyatlardan dolayı büyük mağduriyet yaşadığı bilgisini veren Türker, üreticinin borçlarını ödeyemez ve üretimi devam ettiremez duruma düştüğünü, yaşanan bu kötü gidişe yetkililerin acilen müdahale etmesini beklediklerini kaydetti. Türker, üzüm piyasasında yaşanan sorunlara çözüm bulunması için ilgili makamlara yazı gönderdiklerini belirtti