Rusya’da bankaların yüzde 27’si kapanmak zorunda kaldı

215

Rusya’nın en büyük devlet bankası Sberbank’ın analistlerinden Mihail Matovnikov, son iki yıllık kriz sürecinde Rusya’nın orta büyüklükteki bankaları dahil yüzde 27’sinin piyasadan çekilmek zorunda kaldığını söyledi.

Genelde kapanan bankaların küçük ölçekli olduğu yönünde bir yanlış algı olduğuna değinen Rus uzman, “Bankacılık sektöründe kriz olduğunu söyleyebiliriz. 2014 başında 922 olan banka sayısı Mayıs 2016 itibari ile 697’ye geriledi. Maalesef 2015’de piyasada oyunun kuralları radikal bir şekilde değişti.” dedi.

Savunma ve uzay sanayine yönelik girişimcilere finans sağlayan bankaların zorluk yaşamadığına dikkat çeken Matovnikov, “Vneshprombank’ın iflası bardağı taşıran son damla oldu. Tüm bu gelişmelerin Rusya ekonomisine maliyeti artıyor. Bankacılık sektörünün rehabilitasyonu için 1,8 trilyon (yaklaşık 30 milyar dolar) ruble gerekiyor. Bu da gayri safi milli hasılanın yüzde 3,4’üne denk geliyor.” uyarısında bulundu.

Petrol fiyatlarının sert düşmesi, Ukrayna krizi ve yaptırımlar nedeni ile Rusya ekonomisi son iki yıldır zor bir dönemden geçiyor.