Rusya’dan geri adım; meyve-sebze tamamen yasaklanmayacak

457

Rusya Tarım Ürünleri Denetim Kurumu (Rosselhoznadzor), Türkiye’den gelen meyve ve sebzelerin tamamen yasaklanmayacağını bildirdi. Rosselhoznadzor, daha önceki bildirisinde Türkiye menşeli meyve ve sebzelerin 16 Mayıs’tan itibaren ülkeye alınmayabileceğini açıklamıştı.

Rosselhoznadzor başkanı Sergey Dankvert basın mensuplarına yaptığı açıklamada meyve ve sebzeye tamamen yasak getirme gibi bir planlarının olmadığını söyledi ve Türkiye tarafıyla ilgili olarak; “Onlar artık yapıcı çalışmaya kararlı, bu yüzden biz de onlarla çalışmayı sürdüreceğiz.” dedi.

Türkiye’den gelen meyve ve sebzeye tamamen yasak gelmesinin Türk tarafına bağlı olduğunu belirten Dankvert, “Bizim isteğimiz taleplerimizin karşılanması. Eğer bize uyarlarsa, onlarla çalışırız, eğer uymazlarsa tamamen yasaklarız.” şeklinde konuştu.

12 Mayıs’ta Rosselhoznadzor tarafından yapılan açıklamada, 16 Mayıs tarihi itibariyle Türkiye’den gelen tüm meyve ve sebzelerin Rusya’ya girişinin yasaklanacağı duyurulmuştu. Rosselhoznadzor, kararın Türkiye’den gelen meyve ve sebzelerin Rusya standartlarına uymadığı gerekçesiyle alındığını belirtmişti. Benzer açıklamalarda bulunan Kremlin basın sözcüsü Dmitri Peskov da alınan kararın siyasi olmadığını ifade etmişti.

Rosselhoznadzor, Türkiye’den gelen meyve ve sebzelerin durumunu görüşmek üzere Türk tarafını Rusya’ya davet etmiş, fakat 26 Nisan’da planlanan görüşme yaşanan teknik sıkıntılardan dolayı ileri bir tarihe ertelenmişti.