"Rusya ekonomisi reform olmadan ‘dipte’ kalır"

304

Rusya Eski Maliye Bakanı Aleksey Kudrin, yapıcı reformalar yapılmadan Rusya ekonomisinin dipte kalacağını savundu. Kudrin, Rusya hükümetinin yapıcı reformlar yapma konusunda kararlı olması gerektiğini söyledi.

Rus Vesti televizyonunda verdiği demeçte Kudrin, “Ekonomide gördüğümüz ‘dibi’ artık geride kaldı, fakat bu tanımın çok da uzağında durduğumuzu sanmıyorum. Maalesef, her ne kadar ekonomideki eski model yeniden düzenlense de yeni model oluşturulamadı. Her ne kadar ‘dibi’ geçsek de yine ‘dipte’ kalırız.” ifadelerini kullandı.

Kudrin, şu anda Rusya ekonomisinde hükümetin kararlı faaliyetlerinin yeterli olmadığını söyledi. Kudrin, “Bence ekonomimizde kararlılık eksik. Önemli reformları uzatıyoruz. Bu da Rusya ekonomisinin büyümesinin uzamasına sebep oluyor.” dedi.

Putin: Ekonomide ‘dip’ 2015 yılında geride kaldı

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rusya’da yaşanan ekonomik krizden dolayı ekonomide yaşanan gerilemelerin 2015 yılında geride kaldığını, krizin ‘dip’ noktasının artık geçildiğini söyledi. Putin, “Rusya Merkez Bankası’nın yürüttüğü sert Ruble politikaları ekonominin oluşan şartlara uyum sağlamasını altın rezervinin yüksek seviyede kalmasını sağladı. Bunun sonucunda da, uzmanlara göre, krizin dibi 2015 yılında geride bırakıldı.” dedi.

Ekonomik büyüme beklentisi 2017’ye kaldı

Rusya Ekonomi ve Kalkınma Bakanı Aleksey Ulyukayev, Rusya ekonomisinin altı ayı aşkın bir süredir durgun olmadığını belirtti. Fakat Rusya’da 2016 yılında büyüme beklentisi gerçekleşmesi beklenmiyor. 2015 yılında yüzde 3,7 küçülen Rusya ekonomisi, 2016 yılı ilk çeyreğinde de yüzde 1,2 daralma gösterdi. Rusya’da resmi tahminlere göre gayri safi milli hasılanın 2016 yılı sonu itibariyle yüzde 0,2 düşecek.