Rusya ekonomisi yıl sonunda yeniden büyümeye başlıyor

332

Rusya Ekonomi Bakanı Aleksey Ulyukayev yıl sonundan itibaren Rusya ekonomisinin büyümeye başlayacağını açıkladı.

Slovakya’da düzenlenen iş forumuna katılan Ulyukayev, “İkinci yarının sonunda ekonomide yeniden büyüme rakamlarına dönüyoruz. Nisan ayında küçülme yüzde 0,7 olarak gerçekleşti. Yıl sonunda gayri safi milli hasılanın sıfır büyüme olarak gerçekleşmesini bekliyoruz.” dedi.

Rusya’nın petrol fiyatlarının sert düşmesi, Ukrayna krizi ve yaptırımlar nedeni ile zor bir ekonomik süreçten geçtiğine dikkat çeken Ulyukayev, “Geçen yılın ortasında dip seviye geçildi. 2015’de Rusya ekonomisi yüzde 3,7 küçüldü. 2016’nın ilk çeyreğinde küçülme yüzde 1,2’ye geriledi. Nisan ayında da bu rakam yüzde 0,7 seviyesinde…” bilgisini paylaştı.

Rusya bütçe açığını özelleştirme ile kapatacak

Ekonomi yönetiminin 2016’da bütçe açığını gayri safi milli hasılanın yüzde 3’ü seviyesinde tutmak için çaba sarfettiğine değinen Rus bakan, “Yıl sonunda bütçe açığı açısından öngördüğümüzü hedefte kalacağımızı tahmin ediyoruz.” dedi.

Bütçe açığının önemli bir kısmının özelleştirmelerden karşılanacağına değinen Ulyukayev, “Diğer kısım ise yerel borçlanma ve Rezerv Fonları’ndan karşılanacak…” ifadelerini kullandı.