Rusya’ya ihracat yüzde 94 düştü

186

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Antalya Milletvekili Çetin Osman Budak, AKP Hükümeti’nin iç ve dış politikadaki hataları nedeniyle özellikle yaş sebze ve meyve ihracatında ciddi gerileme yaşandığını ve üreticilerin zor duruma düştüğünü belirtti.

Çetin Osman Budak yaptığı yazılı açıklamada Rusya’ya yapılan yaş sebze ve meyve ihracatının neredeyse sıfırlandığına vurgu yaparak üreticilerin uğradığı zararın boyutlarının belirlenmesi için TBMM’de araştırma komisyonu kurulmasını önerdi. Budak, yaş sebze ve meyve üreticilerinin ihracattaki daralma nedeniyle yaşadıkları sorunların belirlenmesi amacıyla hazırladığı araştırma önergesini, TBMM Başkanlığı’na sundu. Türkiye’de yaklaşık 663 bin dekar alanda örtü altı üretim yapıldığını ve üretim miktarının yıllık 6.5 milyon ton düzeyinde olduğunu kaydeden Budak, 2015 yılında yaklaşık 3.3 milyon ton ihracat yapıldığını ve 2 milyar dolar gelir elde edildiğini bildirdi.

AKP hükümetlerinin iç ve dış politikadaki hatalarının Türkiye’ye ağır faturalar çıkardığını, başta turizm olmak üzere ekonominin tüm alanlarının süreçten olumsuz etkilendiğini kaydeden Budak, bu kapsamda yaş sebze ve meyve ihracatında büyük düşüş yaşandığın belirtti. “İhracattaki daralma doğal olarak ürün fiyatlarına da yansımakta, fiyatlar düşmekte ve üreticiler emeklerinin karşılığını alamamaktadır” diyen Budak, yaş sebze ve meyve ihracatındaki gerilemede Rusya ile yaşanan krizin etkisinin de büyük olduğunu ifade etti.

Rusya'ya ihracat sıfırlanıyor

Rusya’ya ihracatın sıfırlanmak üzere olduğunu anlatan Budak şunları ifade etti: “Antalya, Isparta ve Burdur’un dahil olduğu Batı Akdeniz İhracatçılar Birliği verilerine göre, 1 Ocak-15 Mayıs döneminde bitkisel ürün ihracatı geçen yıla göre yüzde 9.1 gerilerken, yaş sebze ve meyve ihracatında gerileme oranı yüzde 26.9 olmuştur. Rusya’ya yapılan ihracat ise neredeyse sıfırlanmış durumdadır. Geçen yıl 4.5 aylık dönemde Rusya’ya 104.6 milyon dolarlık ihracat yapılırken, 2016’ın aynı döneminde 6 milyon dolarlık ihracat yapılabilmiştir.Gerileme oranı yüzde 94 olarak gerçekleşmiştir. En önemli ihraç ürünlerinden biri olan domateste ihracat kaybı yüzde 41 düzeyindedir. Batı Akdeniz İhracatçı Birliği bölgesinden geçen yıl 106.5 milyon dolarlık domates ihracatı gerçekleştirilirken, bu yıl 62.7 milyon dolarlık domates ihracatı yapılabilmiştir.”

İhracattaki daralmanın doğrudan üreticileri vurduğuna dikkati çeken Budak, üreticilerin maliyetlerinin altında fiyatlarla ürünlerini satmak zorunda kaldığını ve bu sebeple ürünlerin hiç toplanmadan tarlalarda bırakıldığını öne sürdü.