Rusya: 2017 petrol fiyatları 60-65 dolara çıkar

157

Rusya Enerji Bakanı Aleksandr Novak, petrol varil fiyatlarının kısa vadede bir miktar zayıflayabileceğini, 2017’de ise fiyatların 65 dolara kadar çıkmasını beklediklerini söyledi.

Moskova’da basın mensuplarının sorularını cevaplayan Novak, “Samimi olmak gerekirse kısa vadede fiyatlar sert yükselmeyebilir. Ancak genel olarak tren yukarı doğru.” dedi.

Kanada, Libya, Nijerya ve Kuveyt’te petrol sektöründe yaşanan sorunlara değinen Novak, “Fiyatların ani yükselmesi de ihtimal dışı değil…” öngörüsünde bulundu.

Petrol fiyatları konusunda da tahminde bulunan Novak, “Yıl sonuna kadar petrol varil fiyatları 40-50 dolar civarında kalır. 2017’de ise fiyatlar 60-65 dolar seviyesine çıkar.” dedi.

Yıl başında 27 dolara düşen petrol fiyatları 50 dolar seviyesinde.

Rus bakan petrol üretiminin sınırlandırılması ile ilgili çalışmaların çok geçerli olamayacağını da belirtti. OPEC ülkelerinin üretimi fiyatların 30 doların altına düşmeyecek şekilde sınırlandırılması önerisi Nisan zirvesinde kabul görmedi. İran ve Suudi Arabistan üretimin sınırlandırılması fikrine karşı çıkıyor.