‘Rusya ile doğalgaz davası siyasi çözüme bağlı’

154

Zorlu Enerji Doğalgaz Grubu Genel Müdürü Fuat Celepci, Rusya ile Türkiye arasındaki doğalgaz fiyatıyla ilgili tahkim davasının yakın zamanda tatlıya bağlanabileceğini belirterek, Gazprom’dan, BOTAŞ’ın davayı geri çekmesini sağlayacak adımlar beklediğini söyledi.

Dünya Gazetesi'nin haberine göre Celepci, Suriye sınırını ihlal eden Rus savaş uçağının düşürülmesinin ardından iki ülke arasında ortaya çıkan krizin yavaş yavaş ortadan kalkacağını belirtti.

Doğalgaz fiyatının indirilmesini talep eden Türkiye’nin açtığı tahkim davasının da çözülmesini beklediğini ifade eden Celepci şunları söyledi: “Tahkim olayında tarafların belli bir noktada meseleyi masa başında çözeceğine inanıyorum. Putin’in açıklamasından sonra Gazprom CEO’su Medvedev’in de meseleyi masa başında çözelim diye bir açıklaması oldu. Hükümetler arasında bunun bir şekilde çözüme kavuşturulmasını bekliyoruz. Gazımızın yüzde 55’ini Rusya’dan alıyoruz. Gazprom’un Almanya’dan sonra en büyük müşterisiyiz. O yüzden bu iş daha fazla uzamayacaktır. Rusların, BOTAŞ’ın tahkim başvurusunu geri çekmesinin önünü açacak adımlar atabileceklerini düşünüyorum. Hükümetler arasında uçak krizinden kaynaklanan problem tatlıya bağlanırsa diğer kısımların kolaylıkla çözüleceğine inanıyorum.”