Rusya’nın enerji ihracatı gelirlerinde büyük düşüş

198

2016 yılının Ocak – Nisan döneminde Rusya’nın doğalgaz ihracat gelirleri geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 28,9 azaldı. Rusya bu dönemde doğalgaz ihracatından 10,781 milyar dolar gelir elde etti.

Rusya Federal Gümrük Servisi’nin verilerine göre Rusya, bu yılın ilk 4 ayında geçen yılın aynı dönemime göre yüzde 11,4 daha fazla doğalgaz satışı gerçekleştirdi. Buna rağmen düşük doğalgaz fiyatları Rusya’nın gelirlerini de düşürdü. Rusya, Ocak – Nisan döneminde 62 milyar metreküp doğalgaz ihracatı gerçekleştirdi.

Rusya 2015 yılında toplam 185,5 milyar metreküp doğalgaz ihracatından 41,844 milyar dolar gelir elde etmişti.

Diğer yandan Rusya’nın elektrik ihracatı gelirlerinde de düşüş yaşandı. Rusya, yılın ilk 4 ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 32 daha az elektrik ihracatı gerçekleştirdi. Rusya, bu dönemde sattığı 4,953 milyar kW·h elektrikten 168,9 milyon dolar kar elde etti. Rusya’nın yine aynı dönemdeki elektrik ihracatı gelirleri de yüzde 41 oranında azaldı.

Gazprom, Rusya’nın 10 ayrı bölgesinde yatırımlarını azaltıyor

Gazprom şirket yöneticilerinden Kiril Seleznev, Rusya’nın 10 ayrı bölgesindeki yatırımlarını azaltacaklarını söyledi. Seleznev, yatırımların azaltılmasının başlıca sebebinin bölge yönetimlerinin borçlarını zamanında ödememesi olduğunu, biriken borçların ve karşılıklı yükümlülüklerin yerine getirilmemesinin şirketi böyle bir adım atmaya yönlendirdiğini ifade etti.