Türkiye, Rusya’nın yapacağı Akkuyu nükleer santraline Ukraynalı şirketi davet ediyor

746

Rusya’nın 22 milyar dolara inşa edeceği Akkuyu Nükleer Santral’in inşaatına Ukrayna enerji boru hatları ve ekipman üreticisi Energoatom’un alt şirketi Atomenergomash davet edildi.

Energoatom’dan yapılan açıklamada Türkiye’den bir delegasyonun kendilerini ziyaret ettiği ve işbirliği çalışmalarının ele alındığı kaydedildi.

Türk uzmanların Ukrayna şirketinin nükleer santral inşaatında gerekli olan ürün ve hizmetleri ile yakından ilgilendiği kaydedilen açıklamada, “Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko’nun Mart ayında Türkiye’ye yaptığı ziyarette çalışma programı ile ilgili anlaşma sağlandı.” denildi.

Akkuyu nükleer santralin inşaatı ile ilgili Rus Atomstroyexport şirketi ile Mayıs 2010’da anlaşma imzalanmıştı.

Akkuyu inşaatı için gerekli izinlerin 2018’e kadar, elektrik üretimi ile ilgili izinlerin de yıl sonuna kadar alınması planlanıyor. 2023’te ilk ünite, 2026’da da dört ünite devreye alınacak. Nükleer santral için 60 yıl çalışma süresi öngörülüyor. Ukrayna krizi, yaptırımlar ve petrol fiyatlarının sert düşmesi nedeni ile ekonomik zorluklar yaşayan Rusya Akkuyu’nun yüzde 49’unu satmayı planlıyor.

Türkiye’nin sınırı ihlal ettiği gerekçesi ile 24 Kasım’da Rus jetini düşürmesinin ardından bozulan siyasi ilişkilerin de etkisi ile çalışmalar yavaş ilerliyor.