Ukrayna, Rusya'dan gaz sevkiyatını tekrar başlatması talebinde bulundu

113

Ukrayna'nın Naftogaz şirketi, Rusya'nın Gazprom şirketine mektup yazarak 2016 yılının ikinci yarıyılından itibaren doğalgaz sevkiyatını başlatması talebinde bulundu.

Rusya, Ukrayna'ya yaptığı doğalgaz indirimini iptal ederek 2016 yılının ilk çeyreği için bin metreküp doğalgazı 212 dolardan satacağını açıklamıştı. Fiyatları yüksek bulan Ukrayna, Kasım 2015'ten itibaren Rusya'dan doğalgaz alınımı durdurarak Avrupa Birliği'ne (AB) yönelmişti. Naftogaz'ın verilerine göre AB'den alınan doğalgazın bin metreküpü 198 dolara mal oluyor. Daha sonra Rusya tekrar indirime giderek Ukrayna'ya 180 doların altında bir fiyat sunmuştu. Ancak Ukrayna, Rusya yerine AB'yi tercih etmişti.

Mayıs ayında açıklama yapan Ukrayna Enerji ve Kömür Sanayisi Bakanı İgor Nasalik'e göre Rusya'dan alınan doğalgazın fiyatı 132 dolar olmalı.

Ukrayna'nın talebi ile ilgili değerlendirme yapan Gazprom Başkanı Aleksey Miller, çıkan haberleri doğruladı. Miller, "9 aylık bir telep söz konusu. 2016 yılının ikinci yarıyılı ve 2017 yılının ilk çeyreği için bir talep var." dedi. Ukrayna'nın neden tekrar Rus doğalgazı almak istemesini de açıklayan Miller, "Mıyas ayına kıyasla Haziranda Avrupa'dan alınan doğalgaz miktarı 6,4 katı azaldı. Nisan ayına kıyasla ise 16,8 katı bir azalma var." diye konuştu.