Dünya Bankası'ndan yeni Rusya ekonomisi tahmini

468

Dünya Bankası, Washington’da dünya ekonomisinin durumu ve gelecek perspektiflerle ilgili bir rapor yayınladı. Son 2 yıldır ekonomik krizle boğuşan Rusya hakkında olumlu tahminler açıklayan Dünya Bankası, birkaç yıl içinde Rusya’da büyüme bekliyor.

Dünya Bankası’nın (DB) raporuna göre Rusya gayri safi yurt içi hasılası (GSYİH) 2016 yılında yüzde 1,2 azalması, 2017 yılında yüzde 1,4 artması bekleniyor. Ekonomik büyümenin 2018 yılında da devam ederek yüzde 1,8’e kadar çıkması öngörülüyor.

DB, Nisan ayı raporunda, Rusya ekonomisinin bu yıl yüzde 1,9 küçüleceği, 2017 yılında ise yüzde 1,1 büyüyeceği tahmininde bulunmuştu.

Rusya’nın “zor bir düzenleme döneminden geçtiğini” söyleyen Dünya Bankası Kalkınma Beklentileri Grubu Direktörü Köse, Rusya’da ekonomik küçülmenin henüz sona ermediğini söyledi. Köse, “Aynı zamanda bazı sektörlerde en dip noktanın geçildiği görülüyor.” dedi.

DB, dünya ekonomisi büyüme tahminlerinde de değişikliğe gitti. Ocak ayında Dünya ekonomisinin 2016 yılında yüzde 2,9 büyüyeceğini duyuran DB, yeni raporunda 2016 büyüme tahminini yüzde 2,4’e çekti.