Rusya Merkez Bankası faiz oranlarını düşürdü

253

Rusya Merkez Bankası faiz oranlarını 0,5 puan düşürerek yüzde 10,5’e çekti.

Merkez Bankası yönetim kurulu toplantısından sonra yapılan basın açıklamasında, “Yönetim kurulu, ekonominin yeniden büyüme evresine girme belirtileri göstermesiyle birlikte enflasyonda istikrarın sağlanma sürecine, enflasyon beklentilerinin ve risklerinin düşüş sürecine girdiğinin altını çizmektedir.” ifadeleri kullanıldı.

Rusya Merkez Bankası Ağustos 2015’ten bu yana ilk kez faiz indirimi gerçekleştirdi.

Banka yönetim kurulunun faiz indirimi kararını enflasyon dinamiğindeki olumlu eğilimlerin istikrarına olan güvenin yeniden artması doğrultusunda aldığı bildirildi.

Bankanın, 29 Temmuz 2016’da yapacağı yönetim kurulu toplantısında faiz seviyesini yeniden değerlendirmeye alması bekleniyor.

Enflasyonda düşüş beklentileri arttı

Rusya Merkez Bankası 2016 yılsonu enflasyon beklentisini yüzde 5-6’ya düşürdü. Banka, “Önümüzdeki dönemde, öncelikli olarak talep tarafından gelecek sınırlamaların etkisiyle birlikte, tüketici fiyatları düşmeye devam edecek. Merkez Bankası enflasyon 2016 yıllık enflasyon tahminini yüzde 5-6 olarak yineledi.” açıklamasında bulundu.

Merkez Bankası yönetim kurulu, alınan kararla ve para-kredi politikasındaki mevcut yönelmelerin korunması halinde yıllık enflasyonun yüzde 5’in de altında kalacağını, 2017 yılı sonunda ise daha önce hedeflenen yüzde 4’e gerileyeceğini savundu.

Mekez Bankası daha önce yaptığı açıklamada yıl sonu itibariyle enflasyon beklentilerinin yüzde 6-7 olduğunu bildirmişti. Rusya Ekonomi ve Kalkınma Bakanlığı ise yıllık enflasyon tahminini yüzde 6,5 olarak duyurmuştu.

Ekonomik büyüme bekleniyor

Merkez Bankası’nın basın bildirisinde ayrıca Rusya’da 2016 ilk çeyreğindeki gayri safi yurt içi hasıla (GSYİH) rakamlarının, Rusya ekonomisinin dalgalı petrol fiyatlarına karşı daha fazla istikrar gösterdiğini doğruladığı belirtildi.

Merkez Bankası 2017 yılında Rusya ekonomisinin yüzde 1,3 oranında büyüyeceği tahmininde bulundu. Banka, büyüme tahminlerinin, varil petrol fiyatlarının 3 yıllık perspektifte 40 dolar seviyesinde kalacağı öngörülerek yapıldığının altını çizdi.