Rusya'nın Davos'u başladı: Rekor katılım bekleniyor

184

Rusya’nın St. Petersburg şehrinde 16 – 18 Haziran tarihleri arasında düzenlenecek 20'nci Uluslararası Ekonomi Forumu (SPIEF) bugün başladı. Yaptırımlara rağmen foruma bu yıl rekor bir katılım bekleniyor. 60 ülkeden 500'den fazla yabancı yatırımcı, Rusya'dan ise 600 yerel kuruluş katılacağı ekonomi forumunu bu yıl 10 bin kişinin ziyaret etmesi bekleniyor.

Katılımcılar arasında ABD, Fransa, İsviçre, Japonya, İngiltere, Almanya, İtalya, Finlandiya, Çin ve Danimarka gibi birçok ülkeden temsilciler yer alıyor. Alibaba, ExxonMobil, BP, Boeing, Pirelli ve Nestle gibi büyük firmaların temsilcilerinin katıldığı fuara Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in yanısıra BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun, Avrupa Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker, İtalya Başbakanı Matteo Renzi, Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev, Gine Devlet Başkanı Alpha Conde, eski Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy ve Malta Başbakanı Joseph Muscat gibi önemli politikacılar katılacak.

Putin'den "yeni ekonomik realite" vurgusu

Kremlin'den yapılan açıklamaya göre Putin, katılımcı ve ziyaretçilere selam göndererek Rusya'nın yeni ekonomik realitesine vurgu yaptı.

Dünya ekonomisi üzerinde politik ve sosyal faktörlerin etkisinin arttığını belirten Putin, "ekonomide karşılaşılan zorluklar, uyumlu bazı eylemler gerçekleştirmeyi gerektiriyor" dedi.

Putin ayrıca St. Petersburg'da gerçekleştirilen Ekonomi Forumu'nun her geçen yıl daha otoriter ve etkili bir hale geldiğini, "burada gerçekleştirilen temaslar, yuvarlak masa toplantıları ve panellerde en güncel sorunlar ele alınıyor" diye ifade etti.

1997 yılında itibaren düzenlenen Ekonomi Forumu'na geçen yıl tüm dünyadan 2061 gazeteci ve 10 bine yakın ziyaretçi katılırken toplamda 205 anlaşma imzalanmış ve 668 kişi konuşma yapmıştı.

Forum ile ilgili gelişmeleri #SPIEF2016 (ingilizce) ve #ПМЭФ2016 (rusça) etiketiyle sosyal medyadan takip edebilirsiniz.