Suriye ve Rusya krizleri taşımacılık sektörünü vurdu

125

Ömrünü TIR üzerinde geçiren Orhan Uçar, mesleğinin en zor günlerini yaşadığını söylüyor. Suriye ve Rusya krizleri taşımacılık sektörünü vurdu. Galeriler ve internet siteleri satılık ilanlarıyla dolu. TIR mezarlığına dönen Türkiye’de binlerce şoför işsiz.

Yarına Bakış gazetesinden Şakir Tanrıver'in haberine göre İstanbul’da 28 gündür Irak’a mal götürmek için bekleyen TIR şoförü Hüseyin Akan, aracının kredisini ödeyememiş. Akan, Suriye ve Güneydoğu’da yaşanan olaylardan sonra ayda bir kere bile Irak’a mal götüremediklerini vurguluyor. Suriye ve Rusya krizleri sektörü derinden etkiledi. 400 bin TIR’ın bulunduğu Türkiye’de özellikle Mersin, Antalya, Hatay, İzmir ve İstanbul’da binlerce araç kontak kapattı. Şoförlerin çoğu işsiz. Sadece sahibinden.com’da satışa çıkarılan TIR sayısı 5 bini geçti.

“Sizi Allah gönderdi.” diyerek sözlerine başlıyor 42 yıllık TIR şoförü Orhan Uçar. Ömrünü uzun yollarda dört metrekarelik TIR kabininde geçiren Uçar, mesleğinin en zor dönemini yaşadığını söylüyor. “Millet, malını bize emanet ediyor ama biz kime emanetiz?” diye soran Uçar, iyi gösterilen ekonomi rakamlarına rağmen taşımacılık sektörünün durma noktasına geldiğini anlatıyor. Uçar, en ölü dönemini yaşayan TIR’cıların iş yapamadığını, galerilerin satılık araçlarla dolduğunu belirtiyor. Bir diğer TIR şoförü Hüseyin Akan da Irak’a yük götürmek için 28 gündür İstanbul’da beklediğini anlatıyor. Beş yıl önce kredi ile aldığı aracın borcunu ödeyemez hale geldiğini dile getiriyor. Akan, “İşler böyle giderse, iki aya kalmaz TIR’ı satışa çıkaracağım.” diyor. Mardin Kızıltepeli olan Akan, eskiden yurt dışına ayda 3-4 defa yük taşıdıklarını, ancak Suriye ve Güneydoğu’da yaşanan olaylardan sonra ayda bir kere bile Irak’a mal götüremediklerini vurguluyor.

Suriye’de beş yılı aşkın bir zamandır devam eden iç savaş, Irak ve Güneydoğu’daki güvenlik problemlerinin ardından, Rusya ile yaşanan uçak krizi, bu ülkelere nakliye işleri yapan TIR sahiplerine kontak kapattırdı. Özellikle Mersin, Antalya, Hatay, İzmir ve İstanbul’da iş yapamaz hale gelen birçok araç sahibi, son çareyi TIR’larını satılığa çıkarmakta buldu. Bu durumdan çok fazla etkilenen şoförlerin çoğu da işsiz kaldı. Türkiye, yurt içi ve yurt dışına taşımacılık yapan 400 bin TIR faaliyet gösteriyor.

TİCARET YAPACAK ÜLKE KALMADI

İstanbul Nakliyeciler Derneği Başkan Danışmanı Köksal Yalçınkaya, Türkiye’nin ticaret yapacağı komşu ülke kalmadığına işaret ediyor. Çevre ülkelerle yaşanan sıkıntıların taşımacılık sektörünü yüzde 20 etkilediğini vurgulayan Yalçınkaya, vergilerin ve otoyol ücretlerinin sıkıntıyı arttırdığını kaydediyor: “Komşularımızla olan sıkıntılar bütün ticari alanlara yansıyor. Nakliye sektörü piyasanın nabzını tutar. Ticaret hareketli değilse işler de o nispette azalır. Son süreçte şirketler küçülmeye gitti. TIR sahipleri de araçlarını satmak durumunda kaldı.”

Haberin tamamını okumak için TIKLAYIN