Kazakistan’da 6 bin Rus şirket var, yenileri yatırım için yolda

177

Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev, Rusya’nın St.Petersburg kentinde düzenlenen Uluslararası Ekonomik Forum’unda (SPIEF) Rus şirket temsilcileri ile bir araya geldi. Ülkesinde yatırım yapan Rus şirketlere teşekkür eden Kazak lider, daha fazla yatırım talebinde bulundu.

Nazarbayev’in programına EuroChem, Efko, Lukoil, Polymetal, Avrupa Rulman Kurumu, Skolkovo, Rus Demiryolları, AvtoVAZ, Gazprom ve Rusal gidi dev Rus şirketlerinin yönetim kurulu başkanları katıldı.

"Potansiyeli değerlendirelim"

Kazakistan’da 6 binden fazla Rus şirketin faaliyet gösterdiğini hatırlatan Nazarbayev, Kazakistan’ın büyük yatırım imkanlarına sahip olduğunu ve potansiyelin iyi değerlendirilmesi gerektiğini vurguladı.

Nazarbayev, son yıllarda Rus şirketlerinin etkileyici performansıyla Kazakistan’da ilginç ve etkileyici projelerin hayata geçirildiğini ifade etti.

"Avrasya Ekonomik Birliği en büyük başarı"

Son on yılda elde edilen en büyük başarının Avrasya Ekonomik Birliği’nin kurulmasının olduğunu hatırlatan Nazarbayev, bu sayede üye ülkeler arasında mal, hizmet, sermaye ve iş gücü dolaşımını sağlayan yasal zeminin sağlandığını belirtti.

Üye ülkeler arasında serbest rekabetin oluşturulduğunu ve çok yakın bir zamanda da bir sonraki aşama olan petrol, doğal gaz, elektrik, hizmet sektörü ve ilaç sanayinde ortak piyasanın oluşturulacağını vurguladı.

Yatırımcılara büyük imkan

Kazakistan’a yabancı yatırımı çekmek için yapılan değişiklikler ve ekonomik krize karşı alınan tedbirler hakkında bilgi veren Nazarbayev, ikinci 5 yıllık sanayi kalkınma programını tanıttı. Öncelikle metalürji, petrol, makine sanayi, inşaat ve gıda sektöründeki yatırımların gelir ve arazi vergisinden 10 yıl, mülk vergisinden ise 8 yıl muaf tutulduğunu hatırlatan Nazarbayev, yatırım tutarının yüzde 30’unun ise geri iade edildiğini açıkladı.

Yapılan düzenlemeler ile istenen evrak sayısının yarı yarıya azaltığını kaydeden Nazarbayev, 34 ülkeye vize muafiyeti uygulanmaya başlatıldığını ve bu sayının 2017’de 54 ülkeye çıkarılacağını duyurdu.

Ulaşım ağı genişliyor

Ülkede modern ve yaygın bir taşımacılık ağının kurulduğunu, kısa bir zaman içerisinde 2 bin kilometre demir yolu ve 4 bin kilometre karayolunun inşa edildiğini söyleyen Nazarbayev, Çin sınırında ki Horgos kapısının Aktau Limanı üzerinden Türkmenistan ve İran üzerinden Basra Körfezi’ne bağlandığını belirtti. Çin’den lyola çıkan yükün deniz yoluyla İran’a bir buçuk ay içerisinde gittiğini dile getiren Nazarbayev, aynı yükün Kazakistan üzerinden 15 günde ulaştığını vurguladı.

Özelleştirme sürecek

Kazakistan’ın maliye politikasının dünyanın en iyileri arasında olduğunu söyleyen Nazarbayev, Dünya Bankası İş Yapma Kolaylığı verilerine göre Kazakistan’ın 189 ülke arasında 18. sırada ve Doing Business kategorisinde ise 41. sırada yer aldığını hatırlattı. Ülkede büyük çaplı özelleştirmenin başlatıldığını kaydeden Cumhurbaşkanı, aralarında petrol rafineri, enerji, altyapı tesislerinin de olduğu 800 şirketin doğrudan yatırım veya özel şirket ortaklığı prensibi üzerinden satılacağını duyurdu.

Dubai, Sinagapur, Amerika ve İngiltere’de bulunan finans merkezlerinin tecrübesini ve uygulamalarını Astana Finans Merkezi’nde yatırımcılara sunacaklarını kaydeden Nazarbayev, burada İngiliz hukuk sisteminin esas alınacağını ve yatırımcılara özel kolaylıklar sağlanacağını müjdeledi.

Nazarbayev konuşmasının sonunda Rus iş adamlarını Astana’da yapılacak EXPO-2017’ye aktif katılmaya davet etti.

Görüşmeye katılan Rus şirket temsilcileri de yaptıkları konuşmada Kazakistan Cumhurbaşkanı Nazarbayev’e sağladıkları bu imkanlardan dolayı teşekkür etti.

Nazarbayev yarın temasları çerçevesinde Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile bir araya gelmesi planlanıyor.