Rusya yaptırımı, Manisalı yaş üzüm üreticisini de vurdu

147

Manisa’da yaş üzüm üreticisinin tedirginliği sezon yaklaştıkça arttı. 240 bin ton yaş üzümün 180 bin tonunu Rusya’ya satan üreticiler, ambargo belirsizliğinin biran önce kalkmasını bekliyor.

Doğan Haber Ajansı'nın haberine göre Rusya ile uçak düşürme krizi nedeniyle gerilen ilişkiler ve ambargo, yaş üzüm üreticisini de zora soktu. Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı İbrahim Demran, ağustos başında yaş üzüm sezonunun açılacağını söylüyor ve Alaşehir ile Sarıgöl’deki yaş üzüm üreticilerinin tedirgin olduğunu ifade ediyor.

Manisa’da 800 bin dekar bağ alanı olduğunu kaydeden Demran, üzümün büyük kısmının Rusya’ya ihraç edildiğini hatırlatıyor. Avrupa Birliği’ne ihracatın düşük olduğunu belirten Demran; “ 240 bin tonun 180 bin tonu Rusya’ya gönderiliyordu. Rusya en büyük alıcıydı. Şimdi Rusya ile yaşanan ambargo büyük bir belirsizliğe neden oldu. Üzüm şu anda ne olacak belli değil. Önümüzde belirsizlik var. Üreticiyi rahatsız ediyor. Bir an önce pazarın açılması, üreticinin önünü görmesi lazım. Kuru üzüm geçen sezon 6.30 liradan açıldı. Ama bugün üzüm 3 lira.” dedi.

Rekolte bu kad düşükken üzüm fiyatlarının bu kadar düşmesinin hayra alamet olmadığını belirten Demran, üzümün olmadığı yıllarda İran’dan üzüm getirip, ‘Türk üzümü’ diye burada satanların üzüme en büyük darbeyi vurduklarını belirtti.