Narenciye üreticisinin Rusya tedirginliği artıyor

144

Adana Çiftçiler Birliği Başkanı Mutlu Doğru, Rusya ile yaşanan uçak krizi sonrası turizm sektörüne sağlanan destek ve kolaylıkların, bir an önce tarım sektörü için de uygulanması çağrısında bulundu.

Narenciye üreticisinin, 24 Kasım 2015 tarihinde Türk hava sahasını ihlal eden Rusya’ya ait savaş uçağının düşürülmesi sonucu başlayan kriz nedeniyle zor günler geçirdiğini belirten Doğru, “Uçak krizinden sonra en büyük pazarımız olan Rusya, yılbaşından itibaren portakal ve mandalinada alımı durdurdu. Bunun etkisi geçen sene çok fazla hissedilmedi aslında. Alımın durdurulduğu açıklandıktan sonra narenciyede dal fiyatları bir miktar düştü. Dal fiyatlarının düşmesi çiftçiye olumsuz yansıdı ama asıl bu sene sezon başında Rusya kararında değişiklik yapmazsa, narenciye üreticisi çok daha zor durumda kalacak. Kriz aşılmazsa narenciye üreticisini kötü günler bekliyor. Bizler böyle düşünüyoruz ve bunun için de önlem alınmasını istiyoruz” dedi.

“İHRACATA DESTEK ARTIRILMALI”

Uçak krizinden etkilenen sektörlerin başında gelen turizm sektörü ile Rusya’da iş yapan işadamlarına haklı olarak bazı kolaylıklar getirildiğini ifade eden Mutlu Doğru, bu desteklerden tarım sektörünün de yararlandırılması için hükümete çağrı yaptı.

UZAK PAZARLAR İÇİN HAVA TAŞIMACILIĞI

İhracatın, çiftçinin ürününe değer kattığını dile getiren Adana Çiftçiler Birliği Başkanı Mutlu Doğru, “Bugün Karadeniz’e kıyısı olan ülkelere, Körfez ülkelerine ve Arap ülkelerine yaş sebze-meyve ihracatı yapan çok önemli ihracatçılarımız var. Bizim bir de şöyle farklı bir talebimiz var. Uzak ülkelere ihracat yapmak istiyoruz. Uzakdoğu’ya ihracat yapmak istiyoruz ama mesafe çok uzak olduğu için yaş sebze-meyveyi bu ülkelere ihraç etmekte sorunlar yaşıyoruz.