Pekin - Moskova işbirliği genişliyor; dolara karşı ruble ve yuan hamlesi

396

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Moskova ve Pekin’in iki ülke arasındaki ekonomik ortaklığın geliştirilmesi için anlaşmaya vardıklarını söyledi. Rusya ve Çin ekonomisinin daha bağımsız olması için yapılan ikili ticaretlerde ulusal para birimi kullanımını artıracaklarını söyledi.

Rusya ve Çin arasındaki ticarette rublenin yüzde 3, yuanın ise yüzde 9 paya sahip olduğunu söyleyen Putin, ikili ticarette ulusal para birimlerinin kullanımını çoğaltmak için gerekli çalışmaları yapacaklarını belirtti.

Çin’in Rusya’nın en büyük ekonomik ortağı olduğunun altını çizen Rusya Devlet Başkanı, birçok farklı alanda ortaklık konusunun müzakere edildiğini ve bu konularda anlaşma paketinin imzalandığı bilgisini verdi.

‘ULUSLARARASI KONULARA BAKIŞ AÇIMIZ BİRBİRİNE YAKIN’

Putin, Çin lideri Şi Cinping ile terörle mücadele, Suriye krizi ve Kuzey Kore de olmak üzere birçok uluslararası konunun masaya yatırıldığını, Rusya ve Çin’in bu konulara bakış açısının birbirine yakın olduğunu söyledi.

Putin, “Rusya ve Çin’in uluslararası konulara yaklaşımı birbirine benzer, hatta bazı konularda tamamen örtüşüyor. BM, ŞİÖ ve BRICS başta olmak üzere uluslararası ve bölgesel organizasyonlardaki adımlarımızı daha sağlam koordine edeceğiz.” dedi.

CİNPİNG PUTİN’İ G20’YE DAVET ETTİ

Çin Devlet Başkanı Şi Cinping, Rusya ve Çin’in siyasi işbirliğini geliştirmesi gerektiğini söyledi. Pekin’in tek taraflı yaptırım uygulama politikasına karşı olduğunu ifade eden Şi, Putin'i 4-5 Eylül’de Çin'de yapılacak G20 zirvesine davet etti. Davete olumlu karşılık veren Putin, Rusya olarak Çin’in G20 ev sahipliğin ve organizasyonun hazırlık sürecine gerekli desteği sunacaklarını ifade etti.

50'YE YAKIN ANLAŞMA İMZALANDI

Öte yandan, Sputnik'in haberine göre Rusya ve Çin arasında küresel stratejik istikrarı güçlendirme, geniş gövdeli uzun menzilli uçak geliştirme, sivil amaçlı ağır helikopter üretme, Çin'in nükleer enerji santrali inşasıyla ilgili borcunu vadesinden önce kapatma, Gazprom ile CNPC arasında elektrik üretimi ve gaz depolama, Rusya Merkez Bankası — Çin Menkul Kıymetler Borsası arasında işbirliği, Rusya Demiryolları ile Çin Demiryolları arasında stratejik işbirliği, enformasyon sektörünü geliştirme, Rostelekom-Huawei arasında işbirliği konulu anlaşmalara imza atıldı.