Rus zenginlerin gelirleri yarı yarıya azaldı

142

Yıllık geliri 15 ila 100 milyon ruble (230 bin -1,5 milyon dolar) arasında değişen Rus ailelerin 2015 yılındaki gelirleri yüzde 25 ila yüzde 75 arasında düşüş gösterdi.

Rus Vedomosti gazetesinin 2016 Rusya Gelir Raporu’na dayandırdığı haberine göre varlıklı Rus ailelerin gelirleri 2015 yılında ortalama yüzde 45 geriledi. Uzmanların hesaplamalarına göre yaklaşık 100 bin Rus aile bu gelir grubunda yer alıyor. Bunların yaklaşık 84 bini ise Moskova’da yaşıyor. Rusya’da yıllık geliri

NICA Multi Family Office varlık yönetim şirketi, Aspire Lifestyles pazarlama ajansı ile Savills ve Tranio emlak şirketleri tarafından hazırlanan raporlar doğrusunda hazırlanan 2016 Rusya Gelir Raporu’na göre en büyük finansal kaybı yaşayanlar sermaye gelirleriyle kazanç sağlayan aileler oldu. Sermaye yönetiminde yer almayan bu aileler, varlıklı ailelerin yüzde 20’sini oluşturdu ve sermayelerinden negatif gelir elde etti.

Sermaye kaynakları Rusya’da bulunan bu aileler yaşamlarını ülke dışında sürdürüyor. Vedomosti’ye açıklamalarda bulunan NICA yönetim ortağı Kirill Nikolayev, Döviz kurlarındaki dalgalanma, sermaye getirisinin düşmesi ve bankaların lisanlarının iptalinin bazı ailelerin gelirlerini yüzde 75’e kadar düşürdüğünü söyledi.

Rapora göre varlıklı Rus ailelerinin en büyük kısmını yüzde 60 ile gayrimenkul geliri olan aileler oluşturdu. Gelirlerinin en büyük kısmını gayrimenkul piyasasından sağlayan bu ailelerin gelirleri, ülkede yaşanan ekonomik kriz ve gayrimenkul etkinliğinin azalmasından dolayı gelirleri yarı yarıya azaldı.

Gelirlerinde kayıp yaşayan zengin aileler arasında en az etkilenen ise özel aile şirketi yöneticileri oldu. Bu ailelerin gelirleri yıllık yüzde 15 ila yüzde 25 arasında geiledi.