Gazprom: Türk Akımı'nı görüşmeye açığız

107

Rusya'nın doğalgaz şirketi Gazprom'un temsilcisi Sergey Kupriyanov, Karadeniz'de inşası planlan Türk Akımı projesi için diyaloğa her zaman açık olduklarını söyledi.

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’e özür mesajı göndermesinin ardından bir açıklama da Gazprom'dan geldi. Kupriyanov, Karadeniz altına döşenerek Türkiye'ye ulaşması planlanan doğalgaz boru hattı projesini görüşmeye açık olduklarını söyledi. Kupriyanov, "Türk Akımı konusunda her zaman diyaloğa açıktık. Şimdi de açığız." dedi.

Avrupa Birliği’nin tekel oluşturacağı gerekçesi ile karşı çıktığı Güney Akım yerine Türk Akımı gündeme alınmıştı. Türkiye’nin sınır ihlali yapan Rus jetini 24 Kasım’da düşürmesi ikili siyasi, ticari, ekonomik, turizm ve enerji alanında ilişkileri olumsuz etkilenmişti.

Güney Akım doğalgaz boru hattı projesi Ukrayna’da yaşanan sorunlar nedeni ile doğrudan Avrupa ülkelerine ulaşımını öngörüyordu. Yaklaşık 15,5 milyar dolara mal olacak boru hattı ile 67 milyar metreküp doğalgaz sevkiyatının yapılması planlanıyordu.

Güney Akım projesinde öngörülen güzergahı takip edecek Türk Akımı’nda Bulgaristan yerine Türkiye’den Avrupa’ya ulaşılması öngörülüyor. Anlaşma çerçevesinde ilk hattan Türkiye’ye doğalgaz sevkiyatının Aralık 2016’da başlaması planlanıyordu.