Rusya: Türk inşaat şirketlerine uygulanan yaptırımlar kısa sürede kaldırılabilir

587

Rusya Bayındırlık ve Kamu Hizmetleri Bakanı Mihail Men, Türk inşaat şirketlerine uygulanan yaptırımların kısa sürede kaldırılabileceğini açıkladı.

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'e gönderdiği özür mesajının ardından iki lider telefon görüşmesi yaptı. Rusya tarafının talebi üzerine yapılan görüşme sonrası Putin, Türkiye ile ilişkilerin normalleşmesi için hükümeti görevlendirdi.

Gelişmeleri Ria Novosti'ye değerlendiren Bakan Men, yaptırımların en kısa sürede kaldırılacağını söyledi. Uçak krizinin ardından Türk inşaat şirketlerinin Rusya'da faaliyet göstermesine yasak konulduğunu hatırlatan Men, 60 şirketin yaptırımlardan muaf tutulduğunu belirtti. Men, "Gerekli talimatlar verildikten sonra Türk şirketlerine uygulanan yaptırımlar en kısa sürede kaldırılır. Biz bu konu üzerine hazırlıklarımızı başladık." şeklinde konuştu.

Verilere göre uçak krizi öncesi Rusya'da bine yakın Türk inşaat şirketi çalışmalarını sürdürüyordu.

Türkiye, sınır ihlali yaptığı gerekçesiyle Rus savaş uçağını düşürmesinin ardından Rusya, Türk inşaat şirketlerin faaliyet göstermesini ve Türk işçi çalıştırmalarını yasaklamıştı.