Ermeni iş adamları, Rusya-Türkiye yakınlaşmasından endişeli

1039

Rusya-Türkiye ilişkilerin normalleşme sürecine girmesinden dolayı Ermeni iş adamlarını endişelendirdiği açıklandı.

Ermeni Aykakan Jamanak Gazetesi'nin haberine göre, yaş meyve ve sebze ihracatıyla yapan iş adamlarının Rusya-Türkiye yakınlaşmasından dolayı endişeli olduklarını yazdı. Habere göre Rusya'nın Türk ürünlerine ambargo uygulaması Ermenistan için avantaj sağlamıştı. Ambargo sayesinde Ermeni iş adamları Rus pazarında belli ölçüde etkili hale geldikleri ifade edildi. Haberin devamında yaptırımlar sayesinde Ermenistan'dan domates ihracatının 10 kat arttığını ve yaptırımların kaldırılmasının ardından tekrar düşüş yaşayabileceği tahmin edildi. Dolaysıyla da bu durum yaş meyve ve sebze ihracat yapan iş adamlarını tedirgin ettiğine kaydedildi.

Gazetenin verilerine göre yaptırımlar öncesi Türkiye, Rusya'ya 300 bin tona kadar domates ihracat ederek pazarın yüzde 50'ni oluşturuyordu. Domates konusunda Türkiye'nin rakipsiz olduğuna vurgu yapıldı.

Türkiye, sınır ihlali yaptığı gerekçesiyle Rus savaş uçağını düşürmesinin ardından Rusya, 17 Türk yaş sebze ve meyve ürünlerine yasak getirmişti.

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Putin’e özür mesajı göndermesinin ardından iki lider telefon görüşmesi yaptı. Görüşme sonrası Putin, Rusya hükümetine Türkiye’ye karşı uygulanan yaptırımların kaldırılması yönünde talimat verdi.