Putin Batı’ya karşı yaptırımları uzattı; gıda ambargosu 2018’e kadar sürecek

251

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin Batılı ülkelerin Rusya’ya uyguladığı yaptırmaları uzatma kararına karşılık verdi. Putin, büyük bir kısmını gıda ambargosunun oluşturduğu karşı yaptırımların 2018’e kadar uzatılması için hükümete talimat verdi.

Rusya tarafından yayınlanan bildiride, “Rusya Federasyonu’nun ulusal çıkarlarını koruma amacıyla ve ‘Özel ekonomik önlemler’ ve ‘Güvenlik’ yasaları kapsamında özel ekonomik yaptırımların 6 Ağustos 2016’dan 31 Aralık 2017’ye kadar uzatılması talimatı veriyorum.” ifadeleri yer aldı.

Gıda ambargosunun uzatılmasını değerlendiren Rusya Başbakanı Dmitri Medvedev, yerel üreticilerin yaptığı başvuruların bakanlar kurulunu böyle bir karar almaya yönlendirdiğini ifade etti.

Rusya Eski Maliye Bakanı Aleksey Kudrin, karşı yaptırımların uzun bir süre devam etmesinden dolayı gıda ambargosunun uzatılma kararının Rusya’nın uluslararası pazarlardaki ilişkilerini etkilemeyeceği yorumunda bulundu.

Rusya, 6 Ağustos 2014 tarihinde Ukrayna krizi ve Kırım sorunu nedeniyle kendisine yaptırım uygulayan AB ülkeleri ve ABD’ye karşı koruyucu ekonomik önlemler alarak gıda ambargosu uygulamaya başlamıştı. Karşı yaptırımlar 24 Mayıs 2015 tarihinde uzatılmıştı.

Rusya’nın uyguladığı gıda ambargosu et ve et ürünleri, balık ve deniz ürünleri, meyve, sebze ve süt ürünlerini kapsıyordu. 2016 Mayıs sonunda alınan kararla yaptırımlar hafifletilmiş ve bebek maması için kullanılmak üzere yaptırım listesinden et ve sebze çıkarılmıştı.