Rusya gıda ambargosunu kaldırsa da sebze-meyvede sınırlamalar devam edecek

565

Rusya Tarım Ürünleri Denetim Kurumu (Rosselhoznadzor) Başkan Yardımcısı Aleksey Alekseyenko, Rusya-Türkiye ilişkilerinin normalleşmeye başlamasıyla gıda ambargosu kaldırılsa bile Türkiye’den gelen bazı tarım ürünlerinin ülkeye girişine izin vermeyeceklerini söyledi.

Rusya’nın Türkiye’ye uyguladığı gıda ambargosunun kaldırılma ihtimalini değerlendiren Alekseyenko, “İçerisinde koruyucu ve zararlı maddeler bulduğumuz bazı tarım ürünlerinin Rusya’ya girişini kısıtlamıştık. Bu ürünlerle ilgili şüphelerimiz devam etmektedir. Bunlar gıda ambargosu kapsamı dışında yer alan ürünler ve bu yüzden bu ürünlerin otomatik olarak ülkeye ülkeye girişine izin vermeyeceğiz.” ifadelerini kullandı.

Rosselhoznadzor, son zamanlarda Türkiye’den gelen bazı meyve ve sebzelere enfeksiyon içerdikleri için sınırlama getirmişti. Rosselhoznadzor, 17 marttan itibaren biber ve nar, 25 nisandan itibaren patlıcan, 16 mayıstan itibaren marul ve aysberg, 19 mayıstan itibaren de kabak ve balkabağının Rusya’ya girişini yasaklamıştı.

Alekseyenko, Rusya’nın gıda ambargosu çerçevesinde yasakladığı bitkisel ürünleri ülkeye girişi sırasında kontrol etmeye hazır olduklarını belirtti. Rosselhoznadzor temsilcisi ayrıca, Rusya ve Türkiye’nin gıda denetleme organlarının ortaklığının yenilenmesi gerektiğini belirtti ve “İlişkiler bozulduktan sonra etkileşim seviyesi geriledi.” dedi.

Türkiye’den gelecek olan tüm ürünlerin yeniden kontrol edileceğini söyleyen Alekseyenko, “Bu zorunlu bir süreç, her zaman olduğu gibi devam edecek.” dedi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile yaptığı telefon görüşmesinden sonra Türkiye’ye uygulanan turizm yaptırımının kaldırılması ve Türkiye ile ticari ilişkilerin düzeltilmesi için hükümete talimat vermişti.