Rusya: Türk Akımı Projesi'ni hayata geçirmeye hazırız

191

Rusya Enerji Bakanı Aleksandr Novak, Türk Akımı Projesi'nin bitirmeye hazır olduklarını açıkladı.

Uçak krizinden sonra Türkiye-Rusya arasında yaşanan olumlu gelişmeler rafa kalkan projeleri tekrar gündeme getirdi. Bunlardan biri de Karadeniz altına döşenmek istenen doğalgaz boru hattı. Türk Akımı adı verilen doğalgaz boru hattından Rus gazının Türkiye üzerinden Avrupa pazarına taşıması hedefleniyor. Projeyi hayata geçirmeye hazır olduklarını ifade eden Novak, "Türk Akımı ile ilgili Karadeniz altına döşenecek boru hattının alt yapı çalışması ve inşasını yapmaya hazırız. Ancak Türkiye ve Avrupa Komisyonu üyesi ülkeler de hazır mı?" dedi. Boru hattı ile ilgili Avrupa Komisyonu'nun net bir tutumu olmadığını belirten Novak, "Avrupa Komisyonu'nun gerekli garantileri vermesi halinde projeyi hayata geçirmeye hazırız." diye konuştu.

Aralık 2014'te Avrupa Birliği'nin olumsuz tutumu nedeniyle Bulgaristan, Sırbistan ve Macaristan'dan geçmesi planlan Güney Akımı doğalgaz boru hattı iptal edilerek rota Türkiye'ye çevrilmişti. Ancak iki ülke arasında yaşanan uçak krizi nedeniyle Türk Akımı Projesi de askıya alınmıştı.

Yaklaşık 15,5 milyar dolara mal olacak boru hattı ile 67 milyar metreküp doğalgaz sevkiyatı yapılması planlanıyordu. Anlaşma çerçevesinde ilk hattan Türkiye’ye doğalgaz sevkiyatının Aralık 2016’da başlaması planlanıyordu.