Sberbank: Rusya yaptırımı Denizbak'ı doğrudan etkilemedi

73

Sberbank'ın Başkan Yardımcısı Svetlana Sagaydak, Rusya'nın uyguladığı yaptırımlar sürecinde Denizbank'ın doğrudan etkilenmediğini söyledi. Ayrıca Sagaydak, Denizbank'ın satışının söz konusu olmadığını belirtti.

Sberbank Başkan Yardımcısı Sagaydak, Rusya-Türkiye krizi sürecinde Denizbank'ın durumdan ne kadar etkilendiğiyle ilgili değerlendirmede bulundu. Banka faaliyetlerinin çeşitlendirildiğini belirten Sagaydak, "Doğrudan bir kaybımız olmadı. Dijital teknoloji ve inovasyona dayalı olarak ticaret modellerine yoğunlaşmış durumdayız. Bu durum bizim pazarda başarıyla gelişmemizi sağlıyor. İlk çeyrek verileri bunu kanıtlıyor." dedi.

"Denizbank'ın satışı söz konusu değil"

Denizbank'ın satılacağı yönündeki iddialara cevap veren Sagaydak, "Bankanın satışı planlanmıyor. Denizbank, Sberbank'ın yurt dışındaki en çok kar eden şirketlerinden biri. İlk çeyrekteki karımız 293 milyon lira." diye konuştu.

2016 yılının ilk çeyreğinde Denizbank'ın aktifleri yüzde 16 artarak 116 milyar liraya ulaştı. Bankanın mevduatı 72 milyar liraya ulaşırken toplam kredileri ise 103,8 milyar liraya yükseldi.

2015 yılının ilk çeyreğinden bu yana müşteri sayısı yaklaşık bir milyon artırarak 9,3 milyon kişiye ulaştı.

Denizbank, 738 şubesi ve yaklaşık 15 bin çalışanıyla hizmet veriyor.