“İlişkilere sanki sihirli bir değnek dokundu: İş dünyası rahatladı”

436

Rus Türk İş Adamları Birliği (RTİB) Başkanı Naki Karaaslan Rusya ve Türkiye arasında normalleşmeye başlayan sürecin ardından bazı değerlendirmelerde bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın bir mektup yazarak Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'den özür dilemesi ve ardından İstanbul Atatürk Havalimanı'nda gerçekleşen üzücü terör hadisesini hatırlatarak konuşmasına başlayan Karaaslan, "Üzüntü ve sevinci bir arada yaşıyoruz." diye duygularını ifade etti.

Türkiye'nin Rusya ordusuna ait savaş uçağının Türk F-16’ları tarafından Suriye sınırında düşürülmesinin ardından yedi ay geçtiğini ve bu yedi ayın Türkiye için çok maliyetli olduğunu belirten Karaaslan "Maalesef bizlere bu sıkıntılar yaşatıldı. Tekrar etmemesi en büyük temennimiz. İki ülke de birbirinden vazgeçmemeli. Bölgenin iki ana aktörü, olmazsa olmazı Türkiye ve Rusya'dır. Bölgenin huzuru ve refahı bu iki ülkenin iyi ilişkilerinden geçer." diye ifade etti.

İki ülke ilişkilerinin daha ileriye taşınması gerektiğini ve bunun için Türk-Rus lobilerinin gayret sarf etmesi gerektiğini söyleyen Karaaslan, "Hepimiz şapkamızı önümüze koyup düşüneceğiz. Yaşanan hadiselerden ders çıkarmalıyız. Karşılıklı menfaat ve çıkarlarımızı daha da arttırmalıyız." diye tavsiyelerde bulundu.

resim tanımı girin

"BU SÜREÇTEN ON MİLYONLARCA İNSAN ETKİLENDİ"

"Açıkça söylemek gerekirse biz bu süreci anlayamadık. Ne oldu da rüzgar birden tersine döndü bilmiyoruz. Sanki sihirli bir değnek dokundu ve birden rüzgar tersten esmeye başladı. Sanırım önümüzdeki yıllarda neler olduğu daha net ortaya çıkacaktır." diyen Karaaslan, yedi aylık süreçte on milyonlarca insanın etkilendiği hatırlatarak, "Siyaset bizim işimiz değil ama çözüm her zaman masada aranmalıdır. Zorun maaliyeti çok zordur ve altından kalkılamaz. Yedi aydır bu işin maaliyeti nedir bilmiyorsunuz. Onmilyonlarca insan etkilendi." dedi.

İKİ ÜLKE ARASINDA YAŞANAN ENFORMASYON SAVAŞLARI

Rusya ve Türkiye'de basın-yayın organlarında yaşanan sert üsluplara ve karalamalara değinen Karaaslan iki ülke halkının Talk Show programlarında malzeme olarak kullanılmasına da sert tepki gösterdi. "Bizim halklarımız Talk Show malzemesi değildir ve olmayacaktır da. Bu halklar saygıya ve hürmete ihtiyaç duyuyor" diye ifade eden Karaaslan, basın mensuplarının geçtiğimiz yedi ayı değerlendirip izleyicilerinden büyük bir özür dilemeleri gerektiğini söyledi.

resim tanımı girin

"TÜRK İŞ DÜNYASI RAHATLADI"

Karaaslan, "Son üç gündür gelen açıklamalar iş dünyasını rahatlattı. İki aile arasında olduğu gibi burada da her zaman sorunlar olabilir. Bundan sonra daha dikkatli davranmalı, yaşananlardan ders çıkararak yolumuza daha güçlü devam etmeliyiz." dedi.

"SOVYETLERİN BİZE YAPTIĞI YARDIMI KİMSE YAPMAMIŞTIR"

Türk ve Rus halklarının birbirlerini daha iyi tanımaları için lobiler tarafından çalışmalar yapılması gerektiği belirten Karaaslan ayrıca, "İlişkilerimizin bin yıllık geçmişi var. Beşyüz yıldır da diplomatik ilişkilerimiz devam ediyor. Bizim ilişkilerimiz domates-salatalıktan ibaret değil." diye belirtti.

1923 yılında Türkiye'de Cumhuriyet kurulduktan sonra Sovyetler Birliği tarafından Türkiye'ye yapılan yardımların çok fazla olduğu söyleyen Karaaslan, sözlerine şöyle devam etti: "Sovyetlerin bize yaptığı yardımı kimse yapmamıştır. Bu ilişkilerimizi pekiştirmeliyiz. Biz iş dünyası olarak çok konuşmayı değil icraat yapmayı severiz. Ancak siyasi huzurun olmadığı ülkelerde ticaret de gelişmez. Siyaset ve ekonomi birbirinin kardeşidir."

Bu süreçte emeği geçen herkese teşekkür ederek sözlerini noktalayan Karaaslan son olarak şunları söyledi, "Yaşadıklarımız, hakettiğimiz şeyler değildi. Barış ve huzur ortamının gelişmesi tek isteğimiz. Rusya ile ayrıcalıklı ticarette biz de yerimizi almalıyız. Bu dönem hasat zamanıdır, meyveleri toplama günüdür. Rusya ve Türkiye'deki sağduyulu ve barıştan yana olan basın mensuplarına da teşekkür ederiz. Şuanda aldığım haberle öğrendim ki, Rusya'dan Türkiye'ye ilk charter uçuş 5 Temmuz'da gerçekleşecekmiş. Hayırlı olsun."

Moskova'da RTİB ofisinde gerekleştirilen toplantıya Türk-Rus iş dünyasından birçok kişi ve gazeteciler katıldı.