Medvedev: Türkiye için ekonomide boşluk açmayız

887

Rusya Başbakanı Dmitri Medvedev, ülke yönetiminin, Türkiye de dahil olmak üzere herhangi bir ülke için ticari ilişkilerdeki dolu yerleri boşaltmayı düşünmediğini söyledi.

Rus Vesti televizyon kanalında katıldığı bir programda konuşan Medvedev, Türkiye ile ilişkilerin normalleşmeye başlamasını değerlendirdi. İlişkilerin normalleşme sürecinin iki etaptan oluşacağını belirten Medvedev, bu etapların ticari ve ekonomik ortaklığın yeniden yapılandırılması ve vize konusu da dahil olmak üzere buna bağlı olan siyasi konuların çözümü olduğunu ifade etti.

Uçak krizinden önce Türkiye’nin, Rusya’nın dış ticaret hacminin yüzde 5’ini oluşturduğunun altını çizen Medvedev, “Acele etmeye gerek yok, biz tüm bu konuları Türk meslektaşlarımızla görüşeceğiz.” dedi.

Rusya ekonomisinde yer alan diğer ülkeleri mağdur etmeyeceklerini ifade eden Medvedev şunları kaydetti: “Büyük ticari ortağımız Türkiye de dahil olmak üzere bir başka ülke için ekonomimizi kasten değiştirmeyeceğiz. Olan oldu. Şunu kabul edelim ki bu bizim suçumuz değildi. Bu yüzden bizim ekonomimizde ortaya çıkan boşlukları başka ülkeler doldurdu.”

Medvedev ayrıca Türkiye ile yaşanan krizden sonra Rusya pazarına iyi niyetle gelen diğer ülkelerin, Türk mallarının geri dönmesinden dolayı pazardan çekilmek zorunda kalmayacaklarını belirtti.