Bebe giyimcilerin gözü Rusya’dan gelecek haberde

206

Türkiye ile Rusya arasında son günlerde yaşanan ve ilişkilerin normalleşmesine katkı sağlayacağı düşünülen gelişmeler, Türkiye’deki bebe-çocuk konfeksiyonu üreticilerini umutlandırdı.

Bebe-çocuk konfeksiyonu üreticileri, tekstil ve tarım başta olmak üzere birçok sektörü etkileyen kriz sonrasında yaşanan bu gelişmeyi, iki ülke arasındaki ilişkilerin eski günlerdeki seviyelerine ulaştıracak nitelikte görüyor.

Türkiye’de, bebe-çocuk konfeksiyonu sektöründe faaliyette bulunan firmaların üye olduğu tek dernek konumunda bulunan Bebe-Çocuk Konfeksiyonu Sektörü Sanayici ve İşadamları Derneği, BEKSİAD’ın Başkanı Halil Atalay, bu konudaki gelişmeleri ilgi ile takip ettiklerini söyledi.

Hem Türkiye hem Rusya tarafında yaşanan gelişmelerin, eski günlere dönüşün sinyali olarak görmek istediklerini ifade eden Atalay, “Hepimiz biliyoruz ki Rusya, birçok sektörün olduğu gibi bizim sektörümüzün de en güçlü tedarikçisiydi. Malum olay neticesinde en büyük tedarikçimiz konumunda olan bu pazarı kaybetme noktasına gelmiştik. Şimdi ise eski günlere dönüş olarak yorumlayabileceğimiz bu gelişmeler, sektör temsilcilerinin yüzlerinde tebessüm oluşturdu. Bu gelişmeler sadece bizi değil Rusya ile yakın ticari ilişkileri olan herkesi umutlandırdı. İnşallah gelişmeler olumlu sonuçlanır. Biz işadamları olarak her türlü desteği vermeye hazırız.” dedi.

Krizin aşılması için Türkiye’nin attığı adımları, Rusya tarafının olumlu karşılamasının sektör temsilcilerini sevindirdiğini söyleyen Divonette firması Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Yıldız da, “Bebe ve çocuk giyimi üreticileri için en önemli tüketici olan Rusya pazarı, iki ülke arasındaki uçak krizi ve Rusya’nın kendi içindeki ekonomik sorunları nedeniyle önemli ölçüde daraldı. Son günlerde devletimizin attığı adımlara Rus tarafının da olumlu yaklaşması, bebe ve çocuk giyim sektörünü sevindirdi. Temennimiz, iki ülke arasındaki bu kriz bir an önce aşılır ve Rusya, sektörümüz için yine en önemli pazar olur.” diye konuştu.

Kriz öncesi döneme dönüşün biraz zaman alabileceğini de öngördüklerini kaydeden Yıldız, “Pazardaki kaybın asıl sebebi Rusya’daki ekonomik sıkıntılar. Biz bebe ve çocuk giyimi üreticileri olarak son gelişmeleri önemsiyor ve olumlu neticelenmesini diliyoruz.” ifadesini kullandı.

İki ülke ve iki ülke halkının birçok ortak değere sahip olduğuna dikkat çeken Cantoy Tekstil Ltd. Şti. Genel Müdürü Emre Otman da, “Rusya ile Türkiye’nin arasında problem olması, hiç kimseye bir fayda sağlamaz” dedi. Her zaman Rus pazarının karlı ve sadık bir pazar olduğunu ifade ettiğini dile getiren Otman, “İnşallah son siyasi gelişmelerle birlikte 7 aylık krizi çok kısa bir sürede ve tamamen ortadan kalkacak. Temennimiz bu yönde ve çalışmalarımızı da bu geleceğe doğru planlıyoruz” şeklinde konuştu.