Rusya, Akkuyu için Türkiye’den arazi onayı istiyor

424

Rusya devlet nükleer enerji kurumu Rosatom’un Rusya dışındaki projeleriyle ilgilenen alt şirketi ASE’nin 2015 yıllık raporunu yayınladı. Şirketin yayınladığı rapora göre Rosatom, Akkuyu Nükleer Santrali için Türkiye Atom Enerjisi Kurumu’ndan (TAEK) 2016 yılında arazi onay raporu talep ediyor.

Akkuyu Nükleer Santrali’nin yapımı aşamasındaki güvenliğin sağlanmasını amaçlayan bu raporun onayı için Rosatom tarafından daha önce TAEK’e iletildiği belirtildi.

Arazi parametreleri anlaşması Akkuyu Nükleer Santrali lisansının alınabilmesi için proje şirketi olan Akkuyu Nükleer’in TAEK’ten yetki alması için zaruri şartlar arasında yer alıyor.

Ayrıca rapora göre bu yıl içerisinde deniz hidrolik yapılar konusunda proje evrakları çalışmalarının da tamamlanması bekleniyor.

Daha önce verilen bilgilerde Akkuyu Nükleer şirketinin, inşa edilecek nükleer santralde elektrik üretebilmesi için gerekli lisansı 2016 yılında almayı planladığı belirtilmişti. Akkuyu Nükleer Enerji Santrali’nin inşası için gerekli olan lisansın ise 2018 yılında alınmasının beklendiği ve yine 2018 yılında santralin ilk betonunun atılacağı ifade edilmişti.

Mersin’in Akkuyu beldesinde nükleer elektrik enerji santrali yapımını öngören anlaşma Rusya ve Türkiye arasında 2010 yılında imzalanmıştı. Projeye göre Akkuyu’da her biri 1200 megawatt elektrik üretecek olan 4 reaktörün yapılacak. Daha önce yapılan açıklamalarda Akkuyu Nükleer Enerji Santrali’nin maliyetinin 20 milyar dolar olduğu bilgisi verilmişti.