Türk-Rus ilişkileri emlak sektörünü nasıl etkileyecek?

562

Moskova ve Ankara arasında ilişkilerin normalleşmesi için çalışmalar devam ederken, iş dünyası mevcut krizden bir an önce çıkmak istiyor.

Rusya’da hizmet veren emlak firması Albion Real Estate Genel Müdür Umut Güler, Ruslar henüz Türkiye’de paralarını gayrimenkule yatırmaya hazır olmadıklarını belirtti. Güler, "Rus uçağının düşürülmesiyle karamsarlığa düşen Rusya'daki Türk firmaları Türkiye’nin özür dilemesinin ardından bir nebze olsun rahatladı" ifadelerini kullandı.

Muhabir Ajansı’nın sorularını cevaplayan Albion Real Estate emlak firmasının genel müdürü Güler, Türkiye ile Rusya ilişkilerinin bozulması ve ardından başlatılan normalleşme sürecini emlak piyasası açısından değerlendirdi.

Yatırımlar askıya alınmıştı

Rusya’da gayrimenkul sektöründe ciddi fiyat düşüşünün uzun süreden beri devam ettiğini hatırlatan Güler, Kırım hadisesinin ardından Avrupa ve Rusya’nın uyguladığı karşılıklı yaptırımların döviz kurunu etkilediği, emlak piyasasının da bu durumdan ciddi etkilendiğini belirtti.

Güler, “Döviz kurlarındaki değişimin ardından Rus uçağının düşürülmesi bazı Türk firmalarını rutin bir karamsarlığa itti. Bir yıl sonrasını göremeyen firmalar yatırımlarını o dönem askıya aldı.” ifadelerini kullandı.

Bazı Türkiye merkezli Rus firmalarının gayrimenkulleri ellerinden çıkarmak istediğini belirten Güler, “Bu firmalar fiyatların çok düştüğü bir ortamda satış yapmaları zorda olduklarını gösteriyor. Bunun haricinde Rusya’daki Türkleri olumsuz etkileyen özel bir şey olmadı.” dedi.

Türkiye’nin özür dilemesinin ardından Türk firmaları rahatladı

“Özürden sonra neler değişir?” sorusuna ise Güler şöyle cevap verdi: “Özür hadisesinden sonra Türk firmaları rahatladı. Hadise yeni olduğundan buna yönelik alınacak stratejik kararlar için henüz erken. Şu anda psikolojik olarak insanların rahatlığını görüyoruz. Hareket planları açısından bir değişiklik yok.”

Türkiye’de gayimenkul bakan Ruslar patlayan bombalardan tedirgin

Kriz süresi içinde Rusların Türkiye’deki gayrimenkullere karşı taleplerinin ciddi anlamda değiştiğini kaydeden Güler, “Antalya civarında evleri olan Rus vatandaşlar bile evlerini satışa çıkardı. Evler boşaldı. Tatile gidenler azaldı. Özür sürecinden sonra insanlar tatile gitmeyi düşünseler de Türkiye’de patlayan bombalardan dolayı insanlar tatile gitmekten tedirgin.” dedi.

İlginin çok yavaş ilerleyeceğini belirten Güler, “Şu anda Türkiye’deki gayrimenkule ilginin artacağını zannetmiyorum. Türkiye’deki karışık ortamdan dolayı insanların kafaları karışık. Türkiye ve Rusya içerisinde belirsizlik var. Kur ne olacak? İşler ne olacak? Rusların belirsizliklerin olduğu Türkiye için paralarını gayrimenkule ayıracaklarını düşünmüyorum.” dedi.

Türk firmaları iş bitirici

“İnşaat sektörü içinde güzel fırsatlar her zaman oluyor. Rusya’da şantiyeler yavaşlasa bile işler durmuyor” diyen Güler, büyük Türk firmalarının hiç bir zaman işlerinin durmadığını, ancak kapanan ve geri dönen küçük firmanın da çok olduğunu kaydetti. Yaptırımların devam ettiği dönemde bile Türk firmaların ihale almayı başardıklarını belirten Güler, “İnşaat sektöründe Türk firmaları iş bitirici. Türk firmaları fiyat olarak, kalite olarak ve iş anlayışı olarak Ruslarla uyumlu çalışıyor. Son altı aylık dönemde yeni eleman getirmeyi durdurdular ama eski elemanlar çalışmaya devam etti. İlişkilerin düzelmesi ile birlikte yeni eleman getirmek için izinler verilmeye başlandı.” şeklinde konuştu.