Rusya: Türk Akımı ile ilgili sonuç yok, tekrar görüşeceğiz

185

Rusya Enerji Bakan Yardımcısı Yuriy Sentyurin, Türk Akımı ile ilgili bir gelişme olmadığını ve tekrar görüşüleceğini açıkladı.

Rusya Başbakan Yardımcısı Arkadiy Dvorkoviç, Türkiye Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek ile başkent Moskova'da Türkiye-Rusya ilişkilerini görüştü. Görüşme sonrası açıklama yapan Sentyurin, "Türk Akımı Projesi ile ilgili gelişme yok, tekrar görüşülecek." dedi.

Konuyla ilgili konuşan Dvorkoviç ise Türkiye'nin projeye açık olduğunu ifade etti. Dvorkoviç, "Proje başlangıç aşamasında. Eğer taraflar iyi niyet gösterirse tamamlanması için hızlı ilerlenebilir." diye konuştu.

Öte yandan Şimşek ise enerji bakımından Türkiye'nin ihyacı olduğunu ve ilk boru hattının inşası için diyaloğa açık olduklarını ifade etti.

Gazprom Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Aleksandr Medvedev, "Daha önce de dile getirmiştik, top Türkiye'de." şeklinde konuştu. Ayrıca Medvedev, Putin-Erdoğan görüşmesinde bu konunun netlik kazanacağını belirtti.

Avrupa Birliği'nin tutumu yüzünden Rusya, 2014 yılında Bulgaristan, Sırbistan ve Macaristan üzerinden geçecek olan Güney Akımı projesinden vazgeçmişti ve Türkiye ile anlaşmıştı. İki ülke arasındaki uçak krizi nedeniyle proje askıya alınmıştı.