Rusya, Türkiye’ye tahıl ihracatında eski günlere dönmek istiyor

389

Rusya Tarım Bakan Yardımcısı Yevgeni Gromıko, Rusya ve Türkiye arasındaki tahıl ticaret hacminin kriz öncesi seviyesine geri döndürüleceğini söyledi.

Gromıko, “Türk ortaklarımızla olan ilişkilerimiz düzelirse, ki bana göre düzelecektir, isteriz ki bu normalleşme kriz öncesi seviyeye kadar ulaşsın. Türkiye tarım ihracatında önemli ortaklarımızdan birisi, Mısır’dan sonra ikinci sırada yer alıyor.” dedi..

Gromıko, Mısır’ın Rusya’dan yıllık 9 milyon ton , Türkiye’nin ise 7-8 milyon ton tahıl ithal ettiğini belirtti ve Rusya’dan tahıl ihracatı yapan diğer ülkelerin yıllık talebinin 2-3 milyon ton ya da daha az olduğunu ifade etti.

Gromıko ayrıca, tahıl ticareti hacminin önceki seviyesine geri dönmesinin sadece Rusya ve Türkiye arasındaki ilişkilere bağlı olmadığını, aynı zamanda global konjonktüre, global tahıl fiyatlarının yükselişine ve global hasat tahminlerine de bağlı olduğunu belirtti.

Bakan Yardımcısı, Türkiye pazarına alternatif olarak Kuzey Afrika ve Güney-Doğu Asya ülkeleri pazarlarının da değerlendirildiği bilgisini verdi.

Daha önce yapılan açıklamada Rusya’nın global tahıl ithalat hacminde ABD’yi geride bırakarak ilk sıraya yerleştiği bildirilmişti.