Türk Akımı’na evet, gaz indirimine hayır

394

Rusya Enerji Bakanı Aleksandr Novak, Türk Akımı doğalgaz boru hattı projesinde ilk hat inşaatının 2019’un ikinci yarısında başlayabileceğini söyledi. Novak, Türkye’ye doğalgaz indirimi yapılmasının ise söz konusu olmadığını belirtti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Rusya’nın St. Petersburg’da gerçekleştirdiği görüşmenin ardından açıklamalarda Bulunan Novak, “Türkiye Enerji Bakanlığı ile projenin geliştirilmesi noktasında yakın temas içerisinde olacağız.” dedi.

Türkiye’ye gaz indirimi konusunun gündemde yer almadığını söyleyen Novak, “Çünkü, fiyatlar çok fazla düştü. Bugün anlaşmalarda belirlenen fiyat formülüne göre fiyatların rekabet gücü var, pazara çok uygun. Bu yüzden indirim konusu gündemde yok.” ifadelerini kullandı.

Putin, Türk tarafının krize rağmen Türk akımı konusunda somut adımlar attığını ifade eden Putin, "Güney Akımı'nda bazı zararlarımız oldu. Türk Akımı, Güney Akımı'na alternatif değil" demişti. Erdoğan ise Türk akımı projesinin hızlı bir şekilde hayata geçirileceği bilgisini vermişti.