Rusya, gıda ambargosunu hemen kaldırmayı düşünmüyor

1192

Rusya Tarım Ürünleri Denetim Kurumu (Rosselhoznadzor) temsilcilerinden Vladimir Popoviç, Türkiye’den gelen meyve ve sebzelere uygulanan kısıtlamaları kaldırmak için bir neden göremediklerini söyledi. Popoviç, 9 Apustosta St. Petersburg’da düzenlenen Türkiye-Rusya zirvesi kapsamında gerçekleştirilen ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in de katıldığı heyetler arası görüşmede yer almıştı.

Rus Interfax haber ajansına açıklamalarda bulunan Popoviç, “Ürünlerin güvenliğinin sağlanması kapsamında imzalanan anlaşmalarda yer alan birkaç yükümlülüğün yerine getirilmediğini belirledik.” ifadelerini kullandı.

Erdoğan’ın Rusya ziyaretinden önce konuyla ilgili bilgi veren Rusya Ekonomi ve Kalkınma Bakanı Aleksey Ulyukayev, Türkiye’ye uygulanan gıda ürünleri ambargosunun yıl sonuna kadar kaldırılabileceğini belirtmiş ve “Türkiye’den gelen tarım ürünlerinin, ithal edilmesini mümkün kılacak kalite standartlarına sahip olduğundan emin olmak gerekir.” şeklinde konuşmuştu.