Türkiye ve Rusya arasındaki ticaret hacmi yüzde 41,1 azaldı

1062

Rusya ve Türkiye arasındaki ticaret hacmi 2016 yılının ilk yarısında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 41,1 düşüş gösterdi.

Rus TASS haber ajansına açıklamalarda bulunan bir Rusya Ekonomi ve Kalkınma Bakanlığı temsilcisi, “Rusya Federal Gümrük Servisi’nin verilerine göre Türkiye-Rusya ticaret hacmi 2016 yılının ilk 6 ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 41,1 azalarak 7,3 milyar dolara geriledi. Bu dönemde Rusya’nın Türkiye’ye ihracatı yüzde 38 azalarak 6,5 milyar dolara, Türkiye’nin Rusya’ya ihracatı ise yüzde 56,5 azalarak 898,6 milyon dolara geriledi.” ifadelerini kullandı.

Bakanlık temsilcisinin açıklamalarına göre, global yeraltı kaynakları fiyatlarının düşmesi ve Rusya ulusal para birimi olan Rublenin değer kaybetmesi iki ülke arasındaki ticaret hacminin bir önceki yılın aynı dönemine göre gerilemesine sebep oldu.

Temsilci ayrıca, “Türkiye’den ithalatın düşmesinin diğer bir sebebi ise Rusya’nın 2015 yılı sonunda Türkiye’ye karşı uyguladığı ekonomik yaptırımlar oldu.” ifadelerini kullandı.

Geçen hafta Rossiya Segodnya televizyon kanalına açıklamalarda bulunan Türkiye’nin Moskova Büyükelçisi Ümit Yardım, Rusya ve Türkiye arasındaki ticaret hacminin 2016 yılı sonuna kadar 20 milyar dolara çıkmasının hedeflendiğini belirtmişti.