Rusya ve Türkiye ikili ticaretlerde ruble ve Türk lirası kullanacak

712

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci Rusya ile ticarette ruble ve Türk Lirası'nın kullanılması için merkez bankalarının görüştüğünü söyledi.

Zeybekci, Antalya'da düzenlenen ve Rusya’nın önde gelen medya kuruluşlarından 63 Rus gazeteciyi Türk meslektaşlarıyla bir araya getiren Türkiye-Rusya Medya Forumu'nda konuştu. Bloomberg’de yer alan habere göre Rusya ile ticarette ruble ve Türk Lirası'nın kullanılması için merkez bankalarının görüştüğünü belirten Zeybekci, Rus Enerji Bakanı ile 8 Ekim'de bir araya geleceklerini ifade etti. Zeybekci ayrıca, Rusya ile serbest ticaret anlaşması için teknik görüşmelerin başladığı bilgisini verdi.

“Hedefimiz, Antalya’ya, Türkiye’ye gelen Rus vatandaşlarının ruble ile ödeme yapması, Rusya’ya giden vatandaşlarımızın da TL ile ödeme yapması” şeklinde konuşan Zeybekci, dış ticarette TL kullanımının Rusya ile ticarette yüzde 1’den yüzde 10’a çıktığını, toplam dış ticarette ise yüzde 6’yı bulduğunu ifade etti.

Türk-Rus ortak fonunun hedefi Akkuyu ve Suriye

Türkiye ve Rusya ortak yatırım fonunun hayata geçirilmesi ile ilgili kararlılıklarını belirten Ekonomi Bakanı, iki ülkenin ilişkilerini geliştirebilecekleri alanları sayarken Akkuyu Nükleer Santralı’na da değinerek “Akkuyu’da şu anda bir problem görünmüyor. Teknik hazırlıklar sürüyor. Yüzde 100 Rus sermayeli bir yapı için yola çıkıldı ancak Türk- Rus ortak yatırım fonu da kullanılabilir’’ şeklinde konuştu.

Ortak fon ile hangi ülkelere yatırım yapılabileceği hakkında da bilgi veren Zeybekci, “Ortak yatırım fonu ile üçüncü ülkelere de yatırım yapılabilir. Bu ülkeler arasında Suriye de olabilir. Sadece Suriye değil, Afganistan, Pakistan, Irak ve Afrika da yatırım yapılabilecek ülkeler arasında. Çünkü söz konusu ülkelerde çok büyük sorunlar yaşandı. Yeniden inşa edilmesi gerekiyor. Bu konuda Rusya ile ortaklık yapmak ana hedeflerimizden biridir” dedi.