TIR kotaları 'normalleşme' gündeminde yok, öncelik Rusya vizesi

586

Rusya Ulaştırma Bakanı Yardımcısı Nikolay Asaul, Rusya ve Türkiye arasındaki kara taşımacılığında uygulanan kotalar konusunda herhangi bir çalışma yapılmadığını söyledi.

Türkiye’nin TIR kotasını gündeme getirmediğini ifade eden Asaul, “Türkiye ve Rusya hükümetleri arasında bir komisyon toplanacak. Tırlarla ilgili ayrı bir görüşme olmayacak, Türkiye bunu doğrulamadı.” dedi.

Asaul’un sözlerine göre kara taşımacılığında Türkiye öncelikle şoförlerin Rusya’ya girişte yaşadığı vize sorununu çözmek istiyor. Asaul, “Türkiye, henüz şoförler için vize sorunun çözülmediğini, diğer izinlerle ilgili konuşmanın erken olduğunu düşünüyor. Onlara göre Türk şoförler Rusya vizesi almada problem yaşıyor ve hükümetler arası komisyonda öncelikle bu sorunu çözmek istiyorlar.” şeklinde konuştu.

Asaul, bu problemin çözüme kavuşturulmasının ardından Rusya Ulaştırma Bakanlığı’yla TIR kotası sorununun yeniden gündeme getirileceğini ifade etti.

Rusya, sene başında Türkiye’ye karşı uyguladığı yaptırımlar kapsamında karayolu taşımacılığında TIR kotasını 8 binden 2 bine düşürmüştü. Rusya Ulaştırma Bakanı Maksim Sokolov, yaz aylarında yaptığı açıklamada Türkiye ile tır kotaları konusunda müzakereler yapılacağını bildirmişti.