Gazprom’un Türkiye'ye gaz sevkiyatı azalıyor

245

Gazprom Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Aleksandr Medvedev, şirketin Gazprom adıyla yayınladığı dergisine verdiği röportajda Türkiye’ye sevk edilen doğalgaz ile ilgili açıklamalarda bulundu. Medvedev, Gazprom’un bu yıl Türkiye’ye ihracatının yüzde 9,2 azalacağını söyledi.

Türkiye’nin Almanya’dan sonra Gazprom’un en büyük müşterisi olduğuna dikkay çeken Medvedev, “2015 yılında Türkiye’ye 27 milyar metreküp doğalgaz sevkiyatı gerçekleştirdik. Bu rakam bu yılki göstergelere göre 24,5 milyar metreküp olacak. 2017 yılında ise tahminlerimize göre 27,1 milyar metreküp gaz satışı gerçekleştireceğiz.” dedi.

Gazprom’un Türkiye’de son tüketici pazarında çalışmadığına dikkat çeken Medvedev, Türkiye’ye yapılan doğalgaz sevkiyatının sadece sınıra kadar olduğunu, sonraki aşamalarla ilgili olarak Türk şirketlerin faaliyet gösterdiğini belirtti.

Medvedev ayrıca belirli şartlar altında Türkiye’deki gaz enerjisi sektöründe faaliyet göstermek istediklerini ifade etti ve bu sektördeki mevcut ya da yeni projelerde yer alabileceklerini dile getirdi.