Rusya'da yerli otomobil satışları artıyor

5465

Rusya'da yabancı otomobil üreticilerinin yeni binek araç satış payı 2013 yılından bu yana ilk defa yüzde 78'e kadar geriledi. Rusya'nın yerli otomobil markaları Lada ve UAZ ise her geçen gün satış rakamlarını artırıyor.

Avtostat'ın satış verilerine göre Rusya'da yeni otomobil satışları düşüyor ancak yerli otomobil satışları artıyor. 2015 yılında yabancı otomobil üreticilerinin Rusya pazarındaki payı yüzde 81'di. 2016 yılının ilk 10 ayında ise bu rakam yüzde 78.6'ya kadar düştü.

Lada marka araçların üretimini yapan AvtoVAZ şirketinin 2016 yılı ilk 10 aylık satış payı yüzde 19.5 oldu. 2015 yılında bu rakam yüzde 17.6'ydı. UAZ üretimi otomobiller ise pazar payını yüzde 1.7'den 1.9'a yükseltti. 2000 yılında yabancı otomobil üreticilerinin Rusya pazarındaki payı yalnızca yüzde 5'di. 2008 yılına kadar bu rakam yüzde 75'e kadar yükseldi.

"Sebebi ucuz olması"

Avtostat basın yönetiminden Azat Timerhanov'a göre kriz döneminde yerli markaların satış rakamlarının artmasının sebebi bu otomobillerin daha ucuz olması. İnsanların ekonomik kriz varken harcamalarını kısıtladığını, satın alacağı ürünlerde yerli ve daha ucuz ürünleri tercih ettiği belirten uzman, bu yüzde yabancı markaların paylarının azaldığını, yerlilerin ise pazar payını artırdığını söyledi.

Yabancı olmasına rağmen satış rakamları düşürmeyen bazı markalar da var. Bunlar; Ford, Lifan, Lexus, Jaguar ve Cadillac.

resim tanımı girin