"Rusya'nın yasağına Türkiye'den karşılık: buğday ve mısır alımı durduruldu"

1001

Türk ve Rus basınında çıkan bazı haberlere göre Türkiye, 15 Mart’tan itibaren mısır, buğday, ayçiçek yağı, ayçiçeği küspesi, bezelye ve pirinçten oluşan altı ürünün Rusya'dan ithalatını durdurdu.

Rusya'nın uçak krizi sonrası başlatmış olduğu yaptırımlardan kalan uygulamalarda beklenen hızda düzenleme yapmamasının Türkiye'nin de bazı adımlar atmasına neden olduğu ileri sürüldü.

Söz konusu adımların iki ülke arasında gerilimin artmasına neden olabileceği belirtiliyor.

Rusya Tahıl Birliği’nin yaptığı açıklamada, bu tarım ürünlerine yasak getirildiğine dair henüz resmi bir bilginin olmadığı belirtildi. Rusya Tahıl Birliği Başkanı Arkadi Zıloçevski'nin ifadelerine göre de "bu konuda çok fazla duyum var, ama güvenilir bir bilgi henüz yok".

Temmuz 2016’dan Şubat 2017’ye kadar yaklaşık 2 milyon ton tahıl ithal eden Türkiye, bu tarım ürünlerinin Rusya’dan alımını şimdilik durdurdu.

Türkiye bu bilgiyi doğrulamadı

Rusya Ekonomi Bakanı Yardımcısı Aleksey Gruzdev yaptığı açıklamada, yasağın Türkiye tarafından doğrulanmadığını belirtti. Türkiye'de Tarım ve Ekonomi Bakanlıklarıyla görüştüklerini söyleyen Gruzdev, herhangi bir tahıl yasağının olduğuna dair bilgi olmadığını söyledi. Gruzdev ayrıca bu bilgileri doğrulamaya devam edeceklerini, aracı firmalarla görüşeceklerini de ifade etti.

Haberrus