Türkiye'den Rusya'ya büyük darbe: ayçiçek yağı fiyatları dibi gördü

1103

Türkiye'nin Rusya'dan mısır, buğday, ham ayçiçek yağı, ayçiçeği küspesi, bezelye ve pirinç ithalatını fiilen durdurması sebebiyle, Rusya'da ayçiçek yağı fiyatları son 3 yılın en düşük seviyesine geriledi.

Kommersant gazetesinin Rusya'da faaliyet gösteren Tarım Piyasaları Analiz şirketi SovEcon verilerine göre hazırladığı haberinde, ayçiçek yağı fiyatlarının ortalama olarak ton başına 40 bin 200 rubleye (715 dolar) kadar gerilediğini ve bunun 2014 yılı sonbahar döneminden beri görünen en düşük fiyat olduğunu açıkladı. Uzmanlar, Rusya'nın bu sezon ayçiçeği yağı ihracat beklentisini 1,8 milyon tondan 1,6 milyon tona düşürdü.

SovEcon şirketinin incelemelerine göre geçtiğimiz hafta Rusya piyasasındaki en ucuz ayçiçek fiyatının ton başına 650 ruble gerileyerek, 17 bin 300 rubleye kadar düştüğü görülüyor. Bununla beraber ayçiçek yağı da bin 300 ruble ucuzlayarak ton başına 40 bin 200 rubleye kadar geriledi.

15 Mart tarihinden itibaren Rusya'dan gelen ayçiçek yağı için Türkiye yüzde 36 oranında vergi uygulamaya başladı. Rusya'da yerli üreticiler bu sebepten dolayı ürün fiyatlarını düşürmek zorunda kaldı. Bir uzman, Mart ayı sonunda Rusya'dan Türkiye'ye 230 bin ton ayçiçek yağının ihraç edilemediğini ve bunun zararının 165 milyon dolara ulaştığını söyledi.

Rusya Tahıl Ürünleri Birliği Başkanı Arkadi Zloçevski, Rusya'da fazla hasat sebebiyle zaten düşen ayçiçek yağı fiyatlarının, Türkiye sebebiyle daha da hızlandığını söyledi. Rus uzmana göre Rusya geçtiğimiz yıl 11 milyon ton ayçiçek yetiştirmişti, bu yıl ise bu rakam 10,6 milyona düşebilir. Öte yandan Rostat verilerine göre de Rusya'da 2017 yılında ayçiçek yağı üretimi yüzde 17,8'e kadar yükselere 4,1 milyon ton oldu.

Türkiye'ye ayçiçek yağı satamayan bazı Rus üreticiler Hindistan'da müşteri aramaya başladı.

SovEcon Başkanı Kislov, Rusya'dan Türkiye'ye ayçiçek yağı ihracatının tekrar artabileceğini düşünmüyor. Kislov şöyle devam etti: "Çünkü Türkiye ayçiçek yağını daha kaliteli olan Ukrayna'dan satın alıyor. Bizden alıp, işleyip satan Türkiye'nin pazarlarını keşfetmek lazım, İran gibi. Suriye ve İran pazarlarına açılırsak yıllık ayçiçek yağı ihracak rakamlarımız yüzde 40'lara kadar yükselebilir."

Selim Saygıner, Moskova