Gazprom 'Türk Akımı' için Karadeniz'e boruları döşemeye hazır

196

Gazprom Başkanı Aleksey Miller, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'le yaptığı görüşmede, Türk Akımı doğalgaz boru hattıyla ilgili hazırlıkların tamamlandığını ve hattın Karadeniz kısmında boru döşeme işlemlerine başlamaya hazır olduklarını ifade etti. Gazprom, Türk Akımı için daha önce pek çok hazırlık yapmış ve çok sayıda boru üretmişti.

Miller, Putin'e Türk Akımı'yla ilgili çalışmalar hakkında bir rapor sundu ve boru döşeme işlemlerine birkaç gün içinde başlayama imkanları olduğunu söyledi.

Putin ise, Türkiye tarafının Türk Akımı projesinin inşa edilmesi için aktif bir destek vereceğinden emin olduğunu dile getirdi.

Türk Akımı, Rusya'dan başlayıp Karadeniz üzerinden Türkiye'ye aktarılması planlanan doğal gaz boru hattı projesinin adıdır. Projenin önerisi Türkiye'ye yaptığı bir devlet ziyareti sırasında, 1 Aralık 2014 tarihinde Rusya devlet başkanı Vladimir Putin tarafından yapıldı. Daha önceden yapılması planlanan "Güney Akım Projesi"nin yerini alan "Türk Akımı"nın planlanan tahmini taşıma kapasitesi yılda 63 milyar metreküp'tür. Türkiye'nin bu projeden yılda yaklaşık 14 milyar metreküp doğal gaz alması ve geriye kalan 49 milyar metreküp gazın Avrupa'ya ihraç edilmesi düşünülmektedir.

Haberrus