Rus heyet tarım ürünlerini denetlemek için Antalya’da

154

Rusya Tarım Bakanlığından bir heyet Antalya'nın Serik ilçesindeki seralar ve işletmelerin paketleme tesislerinde incelemelerde bulundu.

AA’nın haberine göre heyete; Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğü ile Antalya Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü yetkilileri eşlik etti.

Heyet; kabak, bal kabağı, aysberg marul ve biber gibi ihraç ürünlerinin dikim safhasından hasadına kadar olan süreçteki çalışmalarla, ürünün paketleme ve nakli konusunda bilgi aldı.

Heyetin, inceleme sonrası Rusya'ya ihraç edilecek ürünlerle ilgili karar vereceğini belirten Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Gıda ve Kontrol Genel Müdür Yardımcısı Yunus Bayram, "Bugün Antalya'dayız, yarın İzmir'e geçeceğiz. Daha sonra üç gün de Mersin'de programımız olacak. Bu beş günlük programda bazı sebzelerin üretildiği yerler, üretim metotları ve paketleme tesislerini gezecekler." dedi.

Rus heyetin Türrkiye'de 18 işletmeyi ziyaret edeceği, ithalata izin verilmesine ilişkin kararı Rus bakanlığının vereceği bildirildi.

Haberrus